SON DAKİKA

Mali Sıkıntıları Olan Makro Markete Tedbir Kararı

>
Mali Sıkıntıları Olan Makro Markete Tedbir Kararı
Kulislerde konuşulanlara göre uzun süredir mali sıkıntı yaşayan Makro Marketin çeklerini ödeyemediği ve iflasın eşiğine geldiği belirtildi. Öte yandan şirketin bazı çalışanlarına ise son aylarda ücretleri yatırılmazken, bazı çalışanlarında fazla mesai ücretleri ile tazminat alacaklarının verilmediği duyulmuştu. Peki konuya ilişkin mahkeme hangi kararı verdi?

Türkiye’nin en büyük market zincirlerinden olarak tanınan Makro Market’in, içine düştüğü mali sıkıntıyı aşamadığı ve konkordato talebinde bulunduğu öğrenildi. Makro ve Uyum marketlerini bünyesinde bulunduran Makro Market A.Ş’nin Türkiye genelinde 200 üzerinde mağazası ve 6 binin üzerinde çalışanı bulunuyor. Şirketin ortaklarından Şeref Songör’ün açıklamasına göre cirosu 1.7 milyar lira olan marketin batık durumda olmadığı sadece 2-3 aylık süreye ihtiyacı olduğu belirtildi.

1991 yılında Songör Ailesi tarafından temelleri atılan Makro Market, 2000'li yıllardan itibaren perakende sektörünün önemli oyuncularından biri olarak anıldı. Makro'nun yanı sıra Uyum Market de 5 yıl önce şirketin bünyesine katılarak faaliyetlere devam etti. Ancak gelen bilgilere göre bir süredir mali sıkıntı yaşayan şirketin çeklerini de ödeyemediği yapılan dedikodular arasında

İflas erteleme başvurularının yasak olmasından dolayı Makro Market adına 27 Ekim'de konkordato talebinde bulunulduğu öğrenildi. Mahkeme ise şirketin süre talebi gereğiyle tedbir kararı aldı. 2016 yılı sonu cirosu 1 milyar 700 milyon TL olarak kayıtlara geçen şirketin bankalara olan borcunun ise 234 milyon lira olduğu öğrenildi.  Çalışanlarının ve tedarikçilerinin sıkıntı yaşamamaları gerektiğini söyleyen Şeref Songör, mahkemeye iyi bir proje sunduklarını ve kendilerine 2-3 aylık süre verilmesi durumunda yeniden daha güçlü olarak toparlanacaklarını belirtti.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.