SON DAKİKA

Batman'da Petrol Bulundu. 170 Kişi Yatırım İçin Sıraya Girdi!

>
Batman'da Petrol Bulundu. 170 Kişi Yatırım İçin Sıraya Girdi!
Bundan 80 yıl önce, 10 hanesi bulunan köy olan Batman'ın kaderi bölgede bulunan petrolle birlikte değişti. Kent, teşvik imkanlarıyla birlikte sanayisini büyük bir hızla geliştiriyor. OSB'de fabrika kurmak için toplam 170 girişimci sıra bekliyor.

Günümüzde Türkiye'deki ham petrol üretiminin %75'ini gerçekleştirmekte olan Batman, teşvik imkanları ve girişimcilere sağladığı çok büyük avantajlarla büyük bir hızla sanayisini geliştiriyor. Organize Sanayi Bölgesi'nde fabrika kurmak için 170 girişimci sıra beklemekte.

Türkiye'de 1935 yılından itibaren yürürlüğe giren 2805 sayılı Kanun ile Maden Tetkik ve Arama Enstitüsünün (MTA) kurulmasıyla Roman Dağı'nda jeolojik çalışmalar yapılmaya başlandı. 1940 yılı itibarıyla kazılan toplam 7 kuyu kapsamında ekonomik değere sahip olan hiçbir petrole denk gelinmedi.

1945 yılında Raman'ın Yakıtlı Köyünün yakın bölümlerinde Avusturya'dan alınan "Trauzel Kulesi" ile ilk kez farklı bir teknoloji kullanılıp, sondaj çalışması altına imza atıldı. Bu aramayla birlikte 17 Ocak 1946 tarihyinde 1361 metrede petrole rastlandı. Raman-8 ismini alan kuyudan 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü'nün de katılım gerçekleştirdiği törenle birlikte 8 Mart 1948 tarihinde petrol çıkarılmaya başlandı.

Zaman içinde açılan kuyu sayısındaki artış beraberinde 1953 yılında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TAPO) Batman Bölge Müdürlüğü, 1955 yılında Türkiye'nin ilk petrol rafinerisi olarak ön plana çıkan Tüpraş Batman Rafinerisi kuruldu.

Boru HAtları ile Petrol Taşıma A.Ş.'nin (BOTAŞ) kurulmasıyla bu kuruluşlarda çok sayıda kişi istihdama kavuştu. Petrolün çıkarılmasıyla Batman'ın adeta kaderi tamamıyla değişti. 1937 yılında köy iken bucak, 1957 yılında ilçe olan Batman, 16 Mayıs 1990 tarihinde şehir oldu. Petrol bulunduğu dönemde 4.000 nüfuslu Batman'ın şuan nüfusu 585.000'den fazla.

TPAO verilerine göre, 2017 yılında Türkiye'de üretimi yapılan ham petrolün %75'lik bölümü Batman'daki kuyulardan elde edildi. Şehirde günlük yaklaşık olarak 27.000 varil petrol çıkarılmakta. 

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.