SON DAKİKA

2018 Memur ve Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

>
2018 Memur ve Emekli Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?
Milyonlarca memur ve emeklisinin merakla beklediği 2018 zamları nihayet netleşti. Buna göre maaşlarda ne kadar artış olacak? SSK ve Bağkur emeklileri oluşan enflasyon zammından hangi oranda yararlanabilecek? Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren maaş zamlarıyla ilgili hesaplanan oranlar ve kimin ne kadar maaş alacağıyla ilgili son gelişmeler...

Enflasyon rakamlarının açıklanması ile memur ve emeklilerinin maaşlarına ne kadar zam geleceği de merak konusu oldu. Kasım ayında yüzde 1,49 artış gösteren enflasyon rakamlarına göre memur ve emeklisine 1 puanlık zam ödeniyor olacak.  Bugün açıklanan yüzde 1.49'luk enflasyon rakamlarından sonra Temmuz-Kasım dönemleri enflasyonunun yüzde 4.97 olduğu açıklandı. Yasa gereği SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışı da geçmiş 6 aylık TÜFE enflasyonuna göre belirlenmiş olacak. İşte merakla beklenen maaş zamlarıyla ilgili gelişmeler…

Enflasyon rakamlarının belli olmasının ardından memur ve emeklisine enflasyon farkı, işçi ve Bağ-Kur emeklisine ise yüksek zam yolu göründü. Edinilen bilgilere göre tüketici enflasyonu Aralık ayında sıfır bile olsa, memur ve emeklisinin maaşlarına yaklaşık 1 puanlık enflasyon farkı eklenecek. Öte yandan 9 milyonu aşan SSK ve Bağ-Kur emeklisinin Ocak ayı zammının ise yüzde 4.97 olacağı paylaşıldı. Hatırlandığı üzere 2018'in Ocak-Temmuz dönemi için TÜFE tahmininin yüzde 4.02 olarak açıklanmasından sonra işçi ve Bağ-Kur emeklilerinin 2018 yılı Temmuz ayındaki zam oranının yüzde 4.02 ve memur ile emeklilerinin enflasyon farkının da binde 2 olacağı öngörülmüştü.

Temmuz ayında yapılan toplu sözleşme ile yüzde 4 zam hakkı kazanan memur ve emeklileri Aralık ayında enflasyon sıfır bile çıksa Ocak'ta yüzde 0.97 oranında enflasyon farkını alabilecekler. Buna göre; maaşlarda 144 liraya varan artış görülecek. Emekliler için bir diğer artış müjdesi de ek ödemelerden geldi. Buna göre maaşlara her ay eklenen ek ödemeler de zamlanıyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.