SON DAKİKA

2018 Enflasyon Farkı İle Memurlar Ne Kadar Zam Alacak?

>
2018 Enflasyon Farkı İle Memurlar Ne Kadar Zam Alacak?
Maaşlarına yansıyacak olan zamları merak eden memur ve emeklilerin beklediği 2018 enflasyon farkıyla ilgili açıklama nihayet geldi. TÜİK'in açıkladığı rakamlara en düşük ve en yüksek memur maaşları ne kadar oldu? Kimler ne kadar zam alacak? Maaşlara yansıması karar verilen toplu sözleşme oranı ne oldu? İşte merak edilen memur maaş zamları...

2018 yılına girdiğimiz şu günlerde binlerce Öğretmen, Polis, Doktor, Hemşire ve Memurların kulağı Ocak ayı içerisinde yapılacak olan memur zammına yöneldi. Temmuz ayından itibaren hesaplanan ve yılın son 6 ayındaki enflasyon rakamlarına göre belirlenecek olan memur maaşlarının, son şeklini veren Aralık ayı enflasyon rakamları nihayet açıklandı.

Kamuda görevli yüz binlerce memurun maaşlarına yılda 2 defaya mahsus olmak üzere yapılan zamlar Ocak ve Temmuz aylarındaki maaşlarıyla birlikte verilmeye başlanıyor. Geçtiğimiz aylarda hükumet ile memur-sen arasında yapılan anlaşmaya göre 2018 için yüzde 4+3,5 oranında, 2019 yılı için ise yüzde 4+5 şeklinde zam yapılmasına ilişkin karara varıldığı açıklanmıştı. 2018-2019 yılları için memur toplu sözleşme görüşmeleri tamamlanarak imzaların dün atıldığı öğrenildi. Buna göre toplu sözleşme sürecinin tamamlanmasının ardından yeni memur maaşları da netleşmiş oldu.

2018 yılı asgari ücret miktarının açıklanmasının ardından memur maaşlarına yapılacak artışlar ne kadar olacak? 2018 yılı için brüt 2 bin 29 lira olan asgari ücret net bin 603 lira olarak belirlendi. Yılda 2 dönem zam alan memurların maaşları ise Ocak zammıyla beraber üç kaynaktan birden zam alıyor olacak. Memur maaş zamlarına ek olarak agi ve aile yardımı ücretlerinde de artış olacak. Memur maaşları toplu sözleşme kapsamında yüzde 4 zamlanırken, maaşlarda 108 ile 417 lira arasında artış yaşanacak. En düşük memur maaşı 2 bin 721 liradan 2 bin 829 liraya, en yüksek maaş ise 10 bin 435 liradan 10 bin 852 liraya çıkacak.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.