SON DAKİKA

Yeni Anayasa'da laiklik ilkesi olmayacak mı?

>
Yeni Anayasa'da laiklik ilkesi olmayacak mı?
Bugün TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın yaptığı açıklamalarla birlikte tüm Türkiye büyük bir şok yaşadı. Bu açıklamaların ardından ise Yeni Anayasa'ya olan bakış açıları tamamen değişti.

Uzun zamandır bir çok tartışmaya yol açan Yeni Anayasa, beraberinde büyük sıkıntıları da getirmeye devam ediyor. Bugün yapılan açıklamalara göre İsmail Kahraman'ın sözleri gündeme bomba gibi düştü. Tüm meclis sıralarını hareketlendiren ve ardından da herkesi büyük bir infiale sürükleyen bu açıklamalara göre, yeni anayasada laiklik ilkesinin olmaması gerektiği ifade edildi.

2023 hedeflerini büyüyük bir kararlılıkla devam ettirmeye çalışan Türkiye, bu sebeplerden dolayı yeni kararlar vermeye devam ediyor. Eski anayasayı tamamen değiştirmeye karar veren Türkiye, bu sayede herkesin de rahat bir nefes almasını amaçlıyor. Uzun zamandır değiştirilmek istenen anayasa ile birlikte, vatandaşın da aklında bir çok soru işareti yer almaya devam ediyor.

Kısa süre önce genel olarak anayasa hakkında yeni kararlar alan yönetim, bugün İsmail Kahraman'ın açıklamaları ile ne cevap verecek herkes tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

LAİKLİK İLKESİ KALDIRILACAK MI?

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasada laiklik ilkesinin olmaması gerektiğini savundu. Bu ilkeye göre eşitliğin ortadan kalktığını kaydeden İsmail Kahraman, laiklik ilkesi ile birlikte anayasa genelinde büyük sorunların da meydana geldiği ve kişilerin inançlarına göre yaşamayadığı kaydedildi. Bu inançlar nedeniyle kişinin Müslüman olarak doğduğu, fakat İsviçre medeni kanununa göre evlendiği, Alman ticaret yasalarının geçerli olduğu ve İtalyan ceza sistemine göre yargılandığını açıkladı.

Bu durum nedeniyle Kahraman, bir an önce kendi sistemimizin oluşturulması ve bunun da anayasa uygun bir şekilde halledilmesi gerektiğini ifade etti.

Soma'da yine bir maden faciası!

 

TEOG sınavı sonrası okullar tatil mi? 29 Nisan 2016 Cuma okullar tatil mi ?

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.