SON DAKİKA

Yaz aylarında zika virüsüne dikkat! Zika virüsü hızla yayılmaya devam ediyor!

>
Yaz aylarında zika virüsüne dikkat! Zika virüsü hızla yayılmaya devam ediyor!
Bir çok kişinin korkulu rüyası haline gelen zika virüsü dehşet saçmaya devam ediyor. Zika virüsü en çok hamile bayanları vuruyor.

Uzun zamandır Güney Amerika ve Tropikal Afrika'yı etkisi altına alan zika virüsü dehşet saçmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıllarda Afika'da ortaya çıkan ebola virüsü nedeniyle kitle ölümleri gerçekleşmişti. Aniden etkili olan bu ölümler nedeniyle bir çok kişi de büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalmıştı. Kısa süre içine etkisiz hale getirilmeye çalışılan ebolanın ardından zika virüsü gün yüzüne çıktı.

Tropikal iklimlerde etkili olan zika virüsü, genel olarak sivrisinekten bulaşıyor. Özellikle de hamile bayanlarda büyük ölümlere yol açan zika virüsü, bebeklerin küçük kafalı doğmasına ya da anne karnında ölmesine neden oluyor. Zika virüsü aynı zamanda annenin de ölmesine neden olabiliyor. 

YURTDIŞINA ÇIKACAKLAR DİKKAT!

Orta Amerika, Güney Amerika, Afrika yada tropikal bölgelere gideceklere uyarılarda bulunan uzmanlar, mutlaka Gezi Sıhhati Hattı'nın aranması ve konu ile ilgili daha detaylı bilgilerin alınmasını istiyor. Zika virüsünün bulaşmamasındaki en önemli etkenin sivrisinekten korunmak olduğunu açıklayan uzmanlar, bu konuda daha bilinçli olunması gerektiğini açıklıyor.

Zika virüsünden uzak kalmak için öncelik olarak sivrisineklerden korunmak gerektiğini, bunun da koruyuculardan geçtiğini aktaran uzmanlar, en kısa zamanda sivrisinek savarların elde edilmesi gerektiğini, bu sayede tropikal bölgelerde sivrisineklerden tamamen kişilerin korunabileceğini ifade ediyor. Hamile bayanların kontrolü de elinden bırakmaması gerektiğini kaydeden uzmanlar, sabah akşam sivrisinek koruyucunun kullanılması gerektiğini kaydediyor.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.