SON DAKİKA

YSK Referandumla İlgili Seçim Takvimini Açıkladı!

>
YSK Referandumla İlgili Seçim Takvimini Açıkladı!
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yapılan değişikliklerin halk oyuna sunulmasıyla ilişkili çalışmalar tamamlandı. Referandum süreciyle ilgili açıklanan takvime göre 18 şubat itibariyle askıya çıkarılan listelere 26 şubat tarihine kadar ulaşılabilecek. YSK'dan önemli seçim notları...

TBMM Genel Kurulu tarafından kabul edilen ve 6771 sayılı kanun kapsamında Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nda yapılan değişikliklerin halk oyuna sunulması için verilen karara göre referandum tarihi kesinleşti. Buna göre süreçle ilgili çalışmaların başlaması için seçim takvimi 16 Şubat 2017 tarihinden itibaren uygulanmaya başlarken, referandumun ise 16 Nisan 2017 Pazar günü yapılmasına karar verildi.

 

Hazırlanan seçim takvimine göre muhtarlık bölgelerindeki askı listeleri 18 Şubat 2017 Cumartesi gününden itibaren askıya çıkarılırken, 26 Şubat 2017 Pazar günü ise askıdan indirilecektir. Halk oylamasının başlangıç tarihi itibarıyla seçmen kütüğüne MERNİS'ten ulaşılabilirken, adres değiştirme işlemleri de rahatlıkla yapılabilecek. Öte yandan kayıtlarında yanlışlık, eksiklik, nüfus alan bilgisi değişikliği bulunan ya da askı süresi içinde yerleşim yeri adresini değiştirenler nüfustan alacakları adres değişikliği uygunluk belgesiyle ilçe seçim kuruluna başvuruda bulunabilecek. İlçe seçim kurulunun uygun görmesi durumunda da seçmen kütüğüne işlenebilecek.
 

Oy verme işlemleri yurt dışındaki temsilciliklerinde 27 Mart-9 Nisan arasında başlarken, gümrük kapılarında ise 27 Mart-16 Nisan tarihleri arasında başlıyor olacak. Bugün itibarıyla açıklanan verilere göre yurt içi kütüğüne kayıtlı olan seçmen sayısının 55 milyon 336 bin 960 olduğu belirtildi. Buna göre yurt içinde kurulacak sandık sayısının ise yaklaşık 164 bin olduğu açıklandı. 57 ülkede bulunan ve yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunan seçmen sayısının ise 2 milyon 929 bin 389 olduğu bildirildi.

Haberin Etiketleri :
BBP Genel Başkanı Destici'den Referandum Açıklaması! SİYASET

BBP Genel Başkanı Destici'den Referandum Açıklaması!

Türkiye gündeminin önemli konularından referandum ile ilgili kararı merak edilen Büyük Birlik Partisi (BBP), düzenlediği basın toplantısında soruları yanıtladı. 16 Nisan’da gerçekleşecek olan referandumla ilgili daha sonradan pişmanlık yaşanmaması adına, 18 maddeden oluşan ana yasa teklifi metninin iyi incelenmesi gerektiğini vurgulayan BBP Genel Başkanından önemli açıklamalar...

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.