SON DAKİKA

YÖK Sağlık Lisans Tamamlama Başvurularının Başladığını Duyurdu

>
YÖK Sağlık Lisans Tamamlama Başvurularının Başladığını Duyurdu
Yükseköğretim Kurulu'nun internet sitesi üzerinden, e-devlet aracılığıyla yapılabilecek olan sağlık lisans tamamlama başvuruları bugün itibariyle başladı. Başvuruda bulunacak adayların dikkat etmesi gereken hususlar neler? Yerleştirme yapılırken puan hesaplamaları nasıl yapılacak? Daha önce başvuranların puanları kırılacak mı?

Sağlık alanında lisans tamamlama programına başvuruda bulunacaklar için ilgili kılavuz yayınlandı. Yükseköğretim Kurulu (YÖK), tarafından yapılan açıklamaya göre 2017-2018 eğitim-öğretim yılında Sağlık Lisans Tamamlama Programı için başvurular 24 Temmuz- 4 Ağustos tarihleri arasında yapılabilecek. Başkanlığın resmi internet sitesi üzerinden yapılacak olan başvurular e-Devlet aracılığı ile gerçekleştirilecek. Lisans tamamlama başvurularına ilişkin merak edilenler…

Sağlık Lisans Tamamlama programına başvurmak isteyen adaylarda, ebelik ve hemşirelik dışında belirtilen sağlık önlisans programlarından 19 Kasım 2014 tarihinden önce mezun olma şartı aranacak. Başvuruda bulunanlara en fazla 20 tercih hakkı verilecek. Başvuru esnasında mezun oldukları üniversitenin not sistemi 4'lük veya 5'lik olan adayların, mezuniyet notunu hesaplaması yapılırken, Yükseköğretim Kurulu kararıyla belirlenen 100'lük not sistemi eşdeğerliği tablosunun esas alınması gerekiyor.

Yerleştirme işlemleri yapılırken, adayların önlisans not ortalamalarının iki ile çarpılmasından elde edilen puanlarına göre sıralama yapılıyor olacak. Ancak 2016 yılında kayıt yaptıran ve halen öğrenciliği devam eden adayların bu yıl tekrar başvurmaları halinde ön lisans not ortalamaları bir ile çarpılarak yerleştirme işlemine tabi tutulacaktır. Adayların mezuniyet tarihi, diploma ve mezuniyet not ortalamaları, yerleştikleri üniversite tarafından kayıt esnasında kontrol edilecektir. Başvuruda bulunmak isteyen adaylar; eşdeğerlik tabloları, kontenjan ve diğer duyuruları YÖK’ün internet sitesinde yayınlanan 2017 Sağlık Alanında Lisans Tamamlama Programı (SLT) kılavuzundan takip edilebilecekler.

Haberin Etiketleri :
ÖSYM 2018 YKS Başvuru Tarihlerini Açıkladı! YKS  Sınavının Detayları EĞİTİM

ÖSYM 2018 YKS Başvuru Tarihlerini Açıkladı! YKS Sınavının Detayları

YGS ve LYS yerine uygulanmasına karar verilen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilgili merak edilen başvuru tarihleri ÖSYM tarafından paylaşıldı. İki oturumda uygulanmasına karar verilen sınavda, adaylar hangi testler üzerinden değerlendirilecek? Önlisans ve Lisans puan hesaplamalarıyla ilgili merak edilenler. Sınav sonuçları hangi tarihte açıklanacak? İşte yanıtları...

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.