SON DAKİKA

YÖK Başkanından Yardımcı Doçentlik Açıklaması

>
YÖK Başkanından Yardımcı Doçentlik Açıklaması
Yardımcı Doçentlik kaldırılıyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yardımcı doçentlikle ilgili açıklamasının ardından YÖK Başkanından da açıklama gecikmedi. Mevcut sistemde yer alan yardımcı doçentliğinde zarar görmeden devam edebileceği bir sistem için gerekli çalışmalara başlanacağının sinyallerine veren YÖK'ten son gelişmeler...

Gündemin çok tartışılan konularından ‘yardımcı doçentlik’ ile ilgili YÖK Başkanı Saraç’tan açıklama geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu husustaki açıklamasının ardından bir çalışma grubu oluşturulmasına karar verdiklerini ve çalışmalarını hızlandırdıklarını belirten Saraç, bu yönde atılacak adımın yükseköğretim sistemine yeni bir soluk getirmesini temenni ettiklerini ifade etti. Haberin detayları…

Yükseköğretim Kurulu tarafından İslam ülkeleri arasında yeni bir yükseköğretim alanının oluşturulması ve buna yönelik işbirliklerinin yapılması amacıyla başlatılan "İslam Ülkeleri Rektörleri Forumu" tamamlandı. Forumun sonuç bildirgesini açıklayan YÖK Başkanı M. A. Yekta Saraç ardından basın mensuplarının sorularını cevapladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yardımcı doçentlikle ilgili açıklamalarına da değinen Saraç, YÖK’ün konuyla ilgili nasıl bir çalışma yapacağının sorulması üzerine dün itibariyle bir çalışma grubunun oluşturulması yönünde karar aldıklarını ve çalışmalarını da hızlı şekilde tamamlayacakları belirtti.

Yakın bir zaman içinde konuyu zamana yaymadan somut bir öneri oluşturacaklarını vurgulayan Saraç, önceliklerinin mevcut sistemde yer alan yardımcı doçentliğe olumsuz bir etkisinin olmamasının olduğunu ifade etti. Cumhurbaşkanının da belirttiği gibi amaçlarının sisteme yeni bir soluk ve yeni bir heyecan getirmek olduğunu belirtti. Ayrıca mevcut yardımcı doçentlerin hiçbir mağduriyet yaşamamaları ve kazanımlarını kaybetmemeleri içinde azami önemin verileceği YÖK Başkanı tarafından hatırlatıldı.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.