SON DAKİKA

YÖK Başkanından Açıklama Geldi. YKS Ne Zaman Yapılacak?

>
YÖK Başkanından Açıklama Geldi. YKS Ne Zaman Yapılacak?
Binlerce lise son sınıf öğrencisi ile üniversite sınavına hazırlık aşamasında olan adayları ilgilendiren üniversiteye giriş sınavıyla ilgili sona gelindi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin nasıl bir düzenleme yapılacak? Öğrencilerin merakla beklediği sınav tarihleri ve sınavın içerikleri nasıl olacak?

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'yla ilgili beklenen tarihler nihayet belli oldu. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Özer’in yaptığı açıklamalara göre, Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na ilişkin her türlü hazırlığın tamamlandığı belirtildi. Son gelen bilgilere göre de YKS ile ilgili üzerinde durulan tarihin Ramazan Bayramı sonrasında 23-24 Haziran 2018 olduğu paylaşıldı.  Sınava başvuruların ise mart ayı içinde yapılacağı bildirildi. Yani yapılan açıklamalara göre yeni sınav sistemine göre öğrenciler okullar kapandıktan sonra sınava girecekler.

ÖSYM olarak adayların en çok şikayet ettiği konulardan "09.45 kuralı” konusunda atılacak bir adım olup olmayacağı sorulan Prof. Dr. Özer, 15 dakika kuralını kaldıracaklarının bilgisini verdi. Yeni düzenleme ile sınav başlama saati olan 10.00'dan sonra öğrenciler sınava alınmayacak. Ayrıca öğrencinin lehine olabilecek ve ÖSYM'nin işleyişinde herhangi bir problem oluşturmayacak her türlü iyileştirmenin de yapılacağını belirtti

Sınavdaki kural ihlallerine ilişkin de bazı esneklikler geliyor. ÖSYM içerisinde güvenliği maksimum seviyede tutabilmek, sınavların sağlıklı ve güvenli bir şekilde gerçekleşmesini sağlamak içinde çalışmaların devam ettiği paylaşıldı. Ayrıca sınavların ölçme ve değerlendirme ilkeleri açısından da isabetli ve geçerli olmasının her daim öncelikleri olacağına değinen Özer, yeni sınav için tüm hazırlıkların tamamlandığı belirtti. Yeni sınavda müfredat dışı soru sorulmaması kararlaştırılırken, iki oturum için sınav ücretinin minimum tutularak toplam ücretin 120 lira olması yönünde karar alındığı ifade edildi.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.