SON DAKİKA

Türk Sinemasının Duayenlerinden Fikret Hakan'ın Vedası Sevenlerini Üzdü!

>
Türk Sinemasının Duayenlerinden Fikret Hakan'ın Vedası Sevenlerini Üzdü!
Türk sinema ve tiyatro dünyasının başarılı isimlerinden Fikret Hakan yakalandığı kanser hastalığına yenik düştü. Uzun süredir akciğer kanseri tedavisi gören sevilen sanatçıdan üzücü haber sabah saatlerinde geldi. Tedavi gördüğü hastanede aniden fenalaşan Hakan, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. İşte detaylar...

Türk sinemasının unutulmaz isimlerinden biri daha hayatını kaybetti. Başarılı çalışmalara ismini yazdıran Fikret Hakan uzun süredir akciğer kanseriyle mücadele ediyordu. Doktor gözetiminde bulunan sevilen sanatçı yakalandığı amansız hastalık karşısında yenik düştü. Doktorların tüm müdahalelerinin çabasız kaldığı sanatçı, bugün sabah saatlerinde hayata gözlerini yumdu. Peki Fikret Hakan kimdir? Türk sinema ve tiyatrosuna katmış olduğu çalışmaları nelerdir?

Balıkesir doğumlu olan ve asıl adı Bumin Gaffar Çıtanak olan Fikret Hakan, yakalanmış olduğu hastalığa yenik düşerek 83 yaşında aramızdan ayrıldı. Tiyatro sahnelerine ilk olarak 1950 yılında 'Üç Güvercin' adlı oyunla adımını atan sanatçı, 1952 yılında 'Köprüaltı Çocukları' adlı filmle sinemaya geçiş yaptı. 163 film ve dizide rol alan Hakan, 1970'li yıllarda ise senarist, yönetmen ve yapımcı olarak çalışmaya başladı. 'Üç Arkadaş' ve 'Keşanlı Ali Destanı' gibi çalışmaları ile büyük bir üne kavuşan sanatçı Hollywood'ta da adından söz ettirdi.

Tony Curtis ve Charles Bronson'un başrollerinde olduğu ve ünlü yönetmen Peter Collinson tarafından çekilen Paralı Askerler filminde rol alan Fikret Hakan’a çeşitli projelerden de teklifler gelmeye devam etti. Ancak başarılı sanatçı teklifleri değerlendirmeyip Türkiye’de kalmayı tercih etti. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca Devlet Sanatçısı unvanını alan Fikret Hakan, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak eğitim vermekteydi. Başarılı bir eğitim hayatı olan sanatçıya 13.11.2009 tarihinde Eskişehir Osmangazi Üniversitesi tarafından Karşılaştırmalı Edebiyat Anabilim Dalı'ndan fahri doktora unvanı verilmiştir.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.