SON DAKİKA

Trump'ın Kudüs Açıklamasına Tepkiler Yağmaya Devam Ediyor!

>
Trump'ın Kudüs Açıklamasına Tepkiler Yağmaya Devam Ediyor!
ABD Başkanı’nın verdiği karar tansiyonun yükselmesine ve halkın sokağa inmesine neden oldu. ABD'nin 70 yıllık dış politikasından dönen Donald Trump’ın, Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıması kararını açıklamasından sonra Filistinliler bu sabah Gazze'de gösterilere başladı. Washington yönetiminin tek taraflı olarak aldığı kararla ilgili gelişmeler...

ABD Başkanı Donald Trump, dün merakla beklenen konuşması esnasında, Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını ve Tel Aviv’deki Büyükelçiliği de buraya taşıyacaklarının haberini verdi. Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Trump, tüm dünyanın karşı çıktığı adımı “Kudüs’ü resmen İsrail’in başkenti olarak tanımanın zamanı geldi” ifadesiyle duyurmasının ardından tepkiler de çok geç olmadan gelmeye başladı.

Büyük öfkeye neden olan kararın ardından Uluslararası toplumun, Müslüman dünyasında hemen devreye girdiği öğrenildi. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'den de Trump'ın kararıyla ilgili tepkiler gecikmedi. Gazze şeridinden bu sabah çekilen fotoğraflarda ise çok sayıda Filistinlinin sokakta eylemlere başladığı görülüyor. Önceki başkanların Kudüs’ü başkent olarak tanıma kararını sadece seçim vaadi olarak kullandıklarını ve yerine getirmemeleri üzerine böyle girişimde bulunduğunu belirten Trump, bu kararın İsrail-Filistin barışı için de en doğru karar olduğunu vurguladı.

Washington yönetiminin iki devletli çözüme verdiği destekten vazgeçilmezken, Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasıyla ilgili de hazırlıkların başlaması için talimatların verildiği öğrenildi. Öte yandan Kudüs’ün yalnızca Yahudiler, Hıristiyanlar ve Müslümanlar açısından önemli olmadığını aynı zamanda dünyanın en başarılı demokrasilerinden birisinin de merkezi olduğunu belirten Trump, İsrail hükümetinin de evi olduğunu savundu. Geçmiş notlara göre ABD yönetimi 1995’teki Kudüs Büyükelçilik Yasası kapsamında İsrail’in başkentini, Kudüs’e taşıması öngörmüştü. Ancak söz konusu yasa 22 yıllık başkanlık dönemlerinde görevde bulunan Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama’nın tarafından her 6 ayda bir “ulusal güvenlik” gerekçesiyle ertelendi.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.