SON DAKİKA

Taşeron Düzenlemesinden Son Dakika Gelişmesi! Kimler Düzenlemeden Yararlanabilecek?

>
Taşeron Düzenlemesinden Son Dakika Gelişmesi! Kimler Düzenlemeden Yararlanabilecek?
Geçtiğimiz günlerde TBMM Bütçe görüşmelerine de konu olan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili müjdeli haber geldi. Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosunda çalışabilmelerinin önü açılmış oldu. Taşeron işçilikten sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için hangi şartlar aranıyor olacak? İşte detaylar...

Yapılan açıklamalara göre sürekli işçi kadrosuna başvurmak isteyenlerin izleyeceği süreçler nasıl olacak? Yapılan düzenlemeden kimler yaralanabilecek? Kadroya geçişlerden sonra maaşlara da düzenleme yapılacak mı? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu’ndan binlerce taşeron işçiyi ilgilendiren sevindirici haberin detayları geldi. Öncelikle sürekli işçi kadrolarında istihdam edilmek isteyenlerin, 10 gün içerisinde çalıştıkları idarelerin hizmet alım sözleşmesinin yapıldığı birimlerine başvurmalarına gerekiyor. Ardından yazılı veya sözlü ya da uygulamalı sınava tabi tutulacak olan çalışanlardan, sınavda başarılı olanların kadroya geçişleri 90 gün içinde tamamlanmış olacak. Bakan Sarıeroğlu’nun verdiği diğer müjdeyi ise kadroya geçen çalışanlarının maaşlarında da bir artış olacağı.

Kamuda çalışan 450 bin işçiyi ilgilendiren kadroya geçişlerle ilgili 4 aşamalı bir çalışma yapıldığı öğrenildi. Buna göre; Mahalli idarelerde çalışanlar, kamuda mevsimlik geçici işçi olarak çalışanlar ve özelleştirme ile gelen çalışanlarla ilgili bir paket hazırlandığı açıklandı. Kadroya geçişlerde eleme gibi bir durumun söz konusu olmayacağı belirtilirken, 450 bin kişinin şartsız ve yaş kriteri olmadan kadroya geçirileceği açıklandı.Emekli olanlar dışında 450 bin kişinin katılacağı sınavın da eleme amaçlı değil, mevzuat gereği koyulduğu ifade edildi.

Kadroya geçişlerle ilgili belediye boyutunun önemli olduğu vurgulanan düzenlemeyle ilgili hizmet alım ihalesi kapsamında belediyelerin iktisadi teşekküllerinde işçi olarak çalışanlar içinde ileri bir düzenleme geliyor. Buna göre ihale hizmet alımının kaldırılacağı açıklandı. Taşeron düzenlemesinden yararlanacak diğer kurumlar arasında; üniversiteler, ÖSYM, Türk Dil ve Tarih Kurumları, Karayolları, Spor, Orman, Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü gibi çeşitli kuruluşlar bulunuyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.