SON DAKİKA

TMO 2017 Buğday Alım Fiyatlarını Açıkladı!

>
TMO 2017 Buğday Alım Fiyatlarını Açıkladı!
TMO'nun buğday fiyatlarıyla ilgili merak edilenleri Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik açıkladı. Geçtiğimiz yıla oranla fiyatlarda yüzde 5 daha artış olacağını belirten Bakan Çelik, üreticiye fiyatların ürünlerinin kalitelerine göre verileceğini belirtti. Hububat üretimi hakkında da önemli açıklamalara değinilen haberin detayları...

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından Gözlü Tarım İşletmesinde düzenlenen 67. Geleneksel Hasat Bayramına katılan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, tarım üretimiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Toprak Mahsulleri Ofisinin 2017 yılı için buğday alım fiyatlarını açıklayan Bakan Çelik, ayrıca 2017 yılı için Anadolu ekmeklik kırmızı sert buğdayın ton başına alım fiyatının da 940 lira olarak belirlendiğini belirtti. Üretimlerdeki artışa da değinen Bakan’ın açıklamalarından detaylar…

Hasat başlangıcından bugüne kadar piyasaları yakından takip ettiklerini belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik; açıklanan fiyatlara bakıldığında, kaliteye göre yüzde 5'e kadar da ilave artış uygulanacağını ifade etti. Geçen yıla kıyasla hububat üretiminde de bereketli bir yılın olduğuna değinen Bakan Çelik, üretimle birlikte kalitenin de arttığını ve hububattaki yüzde 4,5'lik artışla toplam 37 milyon ton hububat üretimini bekledikleri belirtti.

Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için açıklanan fiyatın taban fiyat olduğuna değinen Bakan Çelik, kaliteye göre yüzde 5'e kadar ilave edilecek artış ile üreticilerin buğdaylarını 990 liraya kadar TMO'ya satabileceklerini açıkladı. Mayıs ayında başlayan hasat dönemine istinaden, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) 6 Haziran'dan itibaren üreticilere depolama ve finansman sağlamak amacıyla emanet ürün alımlarına başlamış bulunuyor. Bugüne kadar 400 bin ton ürünün emanet edildiği Toprak Mahsulleri Ofisi’nde, 1,2 milyon ton ürünün teslim edilmesi için de randevuların alındığı belirtildi.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.