SON DAKİKA

TEOG 2017 Tercih Robotu Yayınlandı! Tercihler Ne Kadar Sürecek?

>
TEOG 2017 Tercih Robotu Yayınlandı! Tercihler Ne Kadar Sürecek?
Merakla beklenen TEOG tercih süreci bugün başladı. 24 Temmuza kadar devam edecek tercih işlemlerinde adayların nelere dikkat etmesi gerekiyor? Yerleştirme sonuçları ne zaman açıklanacak? Kayıt tarihleri belli oldu mu? Aynı okullara başvuruda bulunan öğrencilerin puanlarında eşitlik olması durumunda hangi kriterlere bakılacak?

TEOG heyecanının sona ermesinin ardından istedikleri liselere gidebilmek isteyen öğrenciler en doğru tercihi yapmak için TEOG tercih robotu üzerinden araştırmalarına başladı. Öğrenciler, buradan çıkardıkları sonuçlar içerisinden elemeler yaparak TEOG tercih işlemlerini tamamlayacaklar. Peki, TEOG tercihleri hangi tarihlerde yapılacak? Yerleştirme sonuçlarının açıklanacağı tarih belli oldu mu? İşte TEOG tercihleri hakkında merak edilenler…

Binlerce öğrencinin sorgulamaya başladığı TEOG tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağı sorusu nihayet yanıt buldu. Öğrenciler tercih işlemlerini 14-24 Temmuz tarihleri arasında yapabilecekler. 25 okula kadar tercih hakkı verilen öğrenciler, tercih işlemlerini tamamladıktan sonra ortaokul müdürlüklerine onaylatacaklar. Öte yandan Milli Eğitim Bakanlığı’nın hazırladığı tercih robotu sayesinde öğrencilerin işi biraz daha kolaylaşacak. MEB üzerinden kullanılacak sistem sayesinde puanlara uygun okullar rahatlıkla taranabilecek.

Yerleştirme sonuçları 11 Ağustos’ta öğrenciler ile paylaşılacak. Ortaöğretime yerleştirmeye esas puanların eşit olması durumunda; öğrencilerin 8'inci, 7'nci ve 6'ncı sınıflardaki YBP üstünlüğü, eşitliğin devam etmesi hâlinde tercih önceliği, yine eşitliğin devam etmesi hâlinde okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve bunların da eşit olması hâlinde ise öğrencilerden doğum tarihine göre yaşça küçük olanlara öncelik verilecek. Boş kalan kontenjanlar için yeniden tercihlerin alınacağı tarihler ise 14-18 Ağustos, 21-23 Ağustos ve 28 Ağustos-6 Eylül 2017 tarihleri olarak belirtildi. Bu yerleştirmelere ilişkin sonuçlar ise e-okul.meb.gov.tr internet adresinden 21-28 Ağustos ve son olarak 8 Eylül tarihlerinde açıklanmış olacak.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.