SON DAKİKA

TBMM'de Yasama Çalışmaları Başlıyor

>
TBMM'de Yasama Çalışmaları Başlıyor
15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla dün özel gündemle toplanan Genel Kurul, 17 Temmuz Pazartesi gününden itibaren tekrar çalışmaya başlıyor. OHAL'in uzatılma kararı nedeniyle Başbakanlık tezkeresi için mesai yapılacağı belirtildi. Genel Kurulda görüşülmesi planlanan konular ve diğer önemli detaylar...

TBMM'de yasama çalışmalarının tekrar başlayacağı bilgisi paylaşıldı. 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla dün özel gündemle toplanan Genel Kurul’un, bu hafta Pazartesi gününden başlamak üzere, OHAL'in uzatılmasının da aralarında yer aldığı üç Başbakanlık tezkeresi için mesai yapacakları belirtildi. Daha önce bir alt komisyona sevk edilen Meclis İçtüzüğüyle ilgili hangi karar verilecek? İşte haberin ayrıntıları… 

OHAL'in 19 Temmuz Çarşamba günü saat 01.00'den geçerli olmak üzere 3 ay süre ile uzatılmasına ilişkin kararın alınmasının ardından, TBMM Genel Kurulu Başbakanlık Tezkeresi için mesai yapmaya başlayacak. Genel Kurulda konuşulacak konulardan; Birleşmiş Milletler geçici görev gücü bünyesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin UNIFIL harekatına iştirak etmesi nedeniyle TBMM'nin kararıyla uzatılan izin süresinin, 5 Eylül 2017 tarihinden itibaren 31 Ekim 2018 tarihine kadar tekrar uzatılmasına dair Başbakanlık Tezkeresinin yeniden görüşüleceği belirtildi.

Bölge Adliye ve Bölge İdare Mahkemelerinin işleyişinde yaşanan sorunların giderilmesi içinde bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısının Genel Kurulda görüşüleceği bilgisi paylaşıldı. Tasarıya göre, bölge idare mahkemesi daireleri arasındaki iş bölümünü belirleme görevinin HSK'ya verilmesi öngörülüyor. 12 Temmuz Çarşamba günü yapılan toplantıda AK Parti ve MHP'nin, 18 maddelik Meclis İçtüzük değişikliğine ilişkin ortak teklifinin alt komisyona sevk edildiği ifade edilmişti. Yarından itibaren İçtüzük teklifinin de TBMM Anayasa Komisyonunda ele alınacağı paylaşıldı.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.