SON DAKİKA

TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi'den Referandum Hakkında Önemli Açıklamalar

>
TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi'den Referandum Hakkında Önemli Açıklamalar
Cumhuriyet Halk Partisinin Zonguldak'taki İl Başkanlığı'na ziyarette bulunan TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 16 Nisan referandumuyla ilgili soruları yanıtladı. Vatandaşın kararları ne olursa olsun ötekileştirme yapmanın doğru olmadığına değinen Hamzaçebi'den "Tek Adam" yönetimi konusunda da önemli açıklamalar var.

TBMM Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Akif Hamzaçebi’den önemli açıklamalar var. Partisinin Zonguldak İl Başkanlığını ziyareti esnasında soruları yanıtlayan Hamzaçebi referandumla ilgili merak edilenleri yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı sistemi hakkında da görüşlerini dile getiren Başkanvekili’nin öne çıkan açıklamalarının detayları…

Halkoyuna sunulan anayasa değişikliği konusunda vatandaşların görüşlerine saygı göstermenin herkesin görevi olduğuna değinen TBMM Başkanvekili Mehmet Akif Hamzaçebi, 16 Nisan'da verilecek oyların bir hükümet veya siyasi parti tercihiyle ilgisi olmadığını belirtti. Siyasi parti bağları ne olursa olsun, o bağların ötesinde bir değerlendirme yapılması gerektiğini de vurgulayan Hamzaçebi, demokrasilerde "evet" veya "hayır" oylarının hangi yönde olursa olsun, bütün oyların saygıdeğer olduğunu vurguladı.

Vatandaşın tercihine saygı göstermenin herkesin görevi olmasının yanı sıra kendi tercih ettiği yönün aksine oy kullanan kişiyi hiç kimsenin eleştiremeyeceğiyle sözlerine devam eden Başkanvekili, Siyasetçilere düşen görevin ise değişikliğin kapsamı hakkında açık ve samimi şekilde vatandaşla paylaşmak olduğunu ifade etti. Tek adam yönetiminin ülke için yararlı mı zararlı mı olduğu yönünde de açıklamalar yapan Hamzaçebi konuyla ilgili şu ifadelerde bulundu:

“Şu anda Sayın Cumhurbaşkanı yurt dışına gitse, kendisine TBMM başkanı vekalet etmekte. Halkın seçtiği kişi, halkın seçtiği siyasi, halkın seçtiği cumhurbaşkanına vekalet etmekte. Önerilen sistem yürürlüğe girerse halkın seçtiği cumhurbaşkanına halkın seçmediği bir cumhurbaşkanı yardımcısı vekalet edecek. Demokrasilerde halkın oylarıyla gelmeyen kimsenin vekalet etmesi demokrasiye aykırıdır. Bu iradeyi bir kenara atıp da tek kişinin iradesiyle cumhurbaşkanına vekalet edilecek olması kabul edilemez." diye konuştu.

Haberin Etiketleri :
Taşeron Düzenlemesinden Son Dakika Gelişmesi! Kimler Düzenlemeden Yararlanabilecek? Gün İçinden

Taşeron Düzenlemesinden Son Dakika Gelişmesi! Kimler Düzenlemeden Yararlanabilecek?

Geçtiğimiz günlerde TBMM Bütçe görüşmelerine de konu olan taşeron işçilerin kadroya geçirilmesiyle ilgili müjdeli haber geldi. Olağanüstü hal kapsamında çıkarılan 696 sayılı KHK ile taşeron işçilerin kamuda sürekli işçi kadrosunda çalışabilmelerinin önü açılmış oldu. Taşeron işçilikten sürekli işçi kadrosuna geçebilmek için hangi şartlar aranıyor olacak? İşte detaylar...

Taşerona Kadroda Son Dakika Gelişmesi! Kadro Tarihi Açıklandı mı? Gün İçinden

Taşerona Kadroda Son Dakika Gelişmesi! Kadro Tarihi Açıklandı mı?

Yaklaşık 1 milyona yakın işçiyi ilgilendiren taşeron meselesiyle ilgili son detayların, TBMM Genel Kurulunda gerçekleştirilen 2018 yılı bütçe görüşmeleri esnasında paylaşıldığı öğrenildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu'nun açıklamalarına göre bu hafta içerisinde netleşecek olan taşeron meselesinde sona gelindi. İşte haberin ayrıntıları...

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.