SON DAKİKA

Son Dakika! Yeni Kabine Belli Oldu

>
Son Dakika! Yeni Kabine Belli Oldu
Başbakan Yıldırım ile Cumhurbaşkanın görüşmesinin tamamlanmasının ardından yeni kabine açıklandı. Anayasa değişikliğinin ardından meclis gündeminde konuşulmaya başlanan kabine revizyonu tamamlandı. Eski kabinede yer alan bazı bakanlara yer verilmezken, 5 bakanda değişiklik yapıldı ve 6 yeni bakan dahil edildi.

Başkanlık sistemini, Cumhurbaşkanlığı modeli üzerinden düzenleyen Anayasa değişikliğinin 16 Nisan referandumunda kabul edilmesi ile Ak Parti Genel Başkanlığı koltuğuna geri dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile gündeme gelen kabine revizyonunda son adım atıldı. İktidarı 2019 seçimlerine taşıyacak olan kabine değişikliği 3 ay sonra gerçekleştirildi. Haberin önemli gelişmeleri…

İlk olarak Mayıs 2016’da Başbakan olan ve ilk kabinesini bu görevi devralmasının ardından oluşturan Binali Yıldırım, geçtiğimiz yıl Ağustos ayında İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın istifasının ardından iki bakanla sınırlı kabine revizyonuna gitmişti. Başbakanlık görevine gelmesinin ardından üçüncü kabinesini belirleyen Yıldırım’ın, kabinede yer alacak yeni isimlerin dahi habersiz olduğu revizyonun ardından yeni bakanlarla dün ayrı ayrı görüşmeler yaptığı öğrenildi. 2019 yılında yapılacak olan yerel, genel ve cumhurbaşkanlığı seçimlerinde görev alması beklenen yeni kabinede, altı yeni isim yer buldu. Öte yandan eski kabineden altı isim kabine dışında kalırken, beş ismin ise koltuğu değiştirdi. Kabinede yer alan kadın sayısının da yeni görevlendirme ile ikiye yükseldiği belirtildi.

Başbakan Yıldırım’ın beş yardımcısından sadece Mehmet Şimşek görevine devam ederken, Türkeş ile Başbakan Yardımcılarından Veysi Kaynak kabine dışında kaldı. Kabinedeki bakanlardan en kritik koltukta oturan Bekir Bozdağ’da Yıldırım’ın yeni yardımcısı oldu. Yeni kabinenin ilk gündemini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce tüm bakanlardan istediği 180 günlük eylem planı oluşturacak. Hazırlanacak olan 180 günlük planda vatandaşların, “günlük hayatlarına dokunacak” planların yer alacağı biliniyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.