SON DAKİKA

Son Dakika Merve Kavakçı Büyükelçi Oldu

>
Son Dakika Merve Kavakçı Büyükelçi Oldu
Meclis gündeminde konuşulan ancak sır gibi saklanan büyükelçiler kararnamesi nihayet açıklandı. TBMM'de seçilen ve ilk başörtülü kadın unvanını alan Merve Kavakçı'da görev yeri tebliğ edilenler içinde öne çıkan isimlerden. İzinsiz ABD vatandaşı olduğu gerekçesiyle TC vatandaşlığından da çıkarılan eski vekilden son gelişmeler...

Dışişleri Bakanlığı tarafından çalışmaları tamamlanan yaz dönemi kararnamesiyle çeşitli ülke ve merkezlere atanan bazı büyükelçilerin belli olduğu duyuruldu. Toplamda 30 kişinin yer aldığı listedeki büyükelçiler için atanacakları ülkelerden agreman isteniyor olacak. Ardından üçlü kararname ile atamaları yapılacak olanlar Resmi Gazete’de yayınlanacak. İşte haberin ayrıntıları…

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, Kuala Lumpur Büyükelçiliğine bir zamanların olay isimlerinden Merve Kavakçı atanırken, Türkiye'nin Tokyo Büyükelçiliğine Murat Mercan ve Birleşmiş Milletler Daimi Temsilciliği görevine ise Bakanlık Müsteşar Yardımcısı Ahmet Muhtar Gün’ün atamasının yapıldığı belirtildi. Atamaları yapılan büyükelçileri telefonla arayan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun bizzat görüşerek görev yerlerini tebliğ ettiği öğrenildi.

1999 yılında Fazilet Partisi’nden seçilen ilk türbanlı milletvekili olarak tanınan Merve Kavakçı’nın, Türkiye’nin Kuala Lumpur Büyükelçisi olduğunun haberleri eleştirileri de beraberinde getirdi. 1999 yılında ABD'ye yerleşen eski vekil, halen Washington'da George Washington Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak görev yaptığı biliniyor. Vekil seçildiği dönemde tepkiler nedeniyle Meclis’te yemin edemeyen ve izinsiz ABD’de vatandaşı olduğunun öğrenilmesi üzerine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılan Merve Kavakçı’nın vekilliği düşmüştü. 3 Temmuz tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararı ile yeniden T.C. kimliğine kavuşan Kavakçı’nın son büyükelçiler kararnamesinde isminin yer alması ile tekrar gündeme geldi.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.