SON DAKİKA

Son Dakika! Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi Görevinden Uzaklaştırıldı

>
Son Dakika! Ataşehir Belediye Başkanı İlgezdi Görevinden Uzaklaştırıldı
İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin, hakkında mülkiye müfettişlerince düzenlenen raporlarla ve adli mercilerce yürütülen soruşturmalar sonucunda görevinden uzaklaştırıldığı paylaşıldı. Hakkında düzenlenen raporlara göre Anayasa'nın 127. maddesinin verdiği yetki doğrultusunda görevinden uzaklaştırılan Belediye Başkanıyla ilgili merak edilen gelişmeler…

İçişleri Bakanlığının, Anayasa'nın 127'nci maddesinin verdiği yetki doğrultusunda 06.12.2017 itibariyle görevinden uzaklaştırılmasına karar verilen Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi'nin haberini alan CHP'li yöneticiler, ilçe başkanları ve vatandaşların Ataşehir Belediyesi'nin önüne akın ettiği öğrenildi. Öte yandan uzaklaştırmanın ardından Belediye binası önünde açıklama yapan İlgezdi, Türkiye’de bir ilk gerçekleştirdiğini ve kendini şikayet ettiğini belirtti. Hakkında ortaya iddiaların hepsinin yargıya taşıdığı ve beraat kararı verildiğini açıklayan Belediye başkanı, hukukun bu noktada çöktüğünü söyleyecek başka bir şeyinin olmadığını ifade etti.

Açıklamalara göre İlgezdi’nin, Devlet İhale Kanunu'na aykırı harekette bulunup görevini kötüye kullandığı, belediyenin veya kamunun zararına sebebiyet verdiği, ihaleye fesat karıştırdığı, haksız mal edindiği ve kamu görevlilerinin gerçeğe aykırı belge düzenlemesine göz yumduğu yönünde davranışlardan ötürü uzaklaştırıldığı bilgisi paylaşıldı. Ayrıca başkan seçilmeden önce yaptığı işlere Belediye Başkanı seçildikten sonra sonlandırdığı izlenimini verip, yakın akrabaları üzerinden kendi varlığını gizleyerek yine devam ettiği de söyleniyor.

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülen soruşturma da Battal İlgezdi hakkında “haksız mal edinme ve gizleme” ile “ihaleye fesat karıştırmak” suçlarından iddianame düzenlendiği biliniyor. Ayrıca iddianamede, İlgezdi'nin 2011 doğumlu kızı adına kaydettiği Ataşehir'deki lüks dubleks ev ile Çanakkale bulunan villaya da haksız kazanç sonucu sahip olduğu öğrenildi. Yine aynı iddianameye göre İlgezdi'nin, ihaleye fesat karıştırma suçuyla belediyeyi 41 milyon TL zarara uğrattığı da yer alıyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.