SON DAKİKA

Pestisit Nedir? Pestisit Ne İçin Kullanılır? Zararları Varmıdır?

>
Pestisit Nedir? Pestisit Ne İçin Kullanılır? Zararları Varmıdır?
Geçtiğimiz günlerde televizyon ekranlarında yayınlanan bir dizi ile adının duyulmasının ardından internette en çok aratılan kelimelerden olan Pestisitin ne işe yaradığı çok merak edildi. Zararlı organizmaların etkilerini önleme de kullanıldığı bilinen pestisit nasıl ve nerelerde kullanılır? İşte pestisitin insanlara ve doğaya olan etkileri gibi merak edilen soruların cevapları...

İnsanların internette en çok arattığı kelimelerden Pestisitin, doğada bulunan zararlı organizmaları engellemek için kullanıldığı biliniyor. Peki pestisit nedir, zararları nelerdir ve nerelerde kullanılır gibi merak ettiğiniz soruların cevaplarını sizler için haberimizde derledik.

Pestisit, zararlı organizmaları engelleme, zararlarını azaltma ya da etkilerini önleyebilmek için kullanılan madde ya da maddelerden oluşan karışımlar olarak bilinir. Gıda maddelerinin üretim, tüketim ve depolaması esnasında besin değerlerini bozan ve zarar veren haşerelere karşı biyolojik savaş açan maddeler de pestisist olarak adlandırılır. Pestisitler, böcekler, yabancı otlara ya da kemiricilere karşı kullanıldıkları zararlı etkilere karşı farklı olarak da adlandırılmaktadır.

Fungusit: Mantarlara karşı,
Herbisit: Yabancı otlara karşı,
Mollusit:  Yumuşakçalara karşı,
Rodentisit: Kemirgenlere karşı,
Nematisit nematotlara ve Akarisit ise Akarlara karşı kullanılan ilaçlar olarak bilinir.

Zararlı organizmaların engellenmesinde ve kontrol altına alınmasında kullanılan pestisitler, kimyasal bir madde, virüs ya da bakteri gibi biyolojik bir ajan oluşturup dezenfenkten gibi bir araç olarak kullanılır. Besin kaynaklarına zarar verip, hastalıklara neden olan zararlılara karşı pestisitlerin kullanılmasının bazı yararları olsa da insanlar ve bazı hayvanlar için sorun oluşturacak etkileri olduğu da gözlenmiştir. Bunlar arasında insanlara yarar sağlayan büyük baş, küçük baş ve kümes hayvanlarına olan olumsuz etkileri, toprağın yer altı sularıyla ya da yağmurla yıkanması sonucunda  balıklara da zehirlemesi gibi etkileri örnek verilebilir. Pestisitler topraktaki yararlı mikroorganizmaları da öldürdüğünden mümkün olduğunca kimyasal ilaç yerine biyolojik ilaçların tercih edilmesinde yarar vardır.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.