SON DAKİKA

Pakistan'da FETÖ Usulü Darbe Gerçekleştirildi

>
Pakistan'da FETÖ Usulü Darbe Gerçekleştirildi
İslam dünyasının önemli şehirlerinden Pakistan'da meydana gelen yargı darbesi konuşulmaya devam ediyor. Anayasa Mahkemesinin kararı ile görevinden azledildiğini açıklanan seçilmiş Başbakan Navaz Şerif, kararın ardından istifa ettiğini duyurdu. Şok yaratan olayın arkasında hangi güçlerin yer aldığı tahmin ediliyor? İşte detaylar...

Stratejik konumu gereği İslam dünyasında önemli bir yere sahip olduğu bilinen Pakistan’da darbe girişimi. Terör örgütü FETÖ'nün benzer yöntemleriyle gerçekleştirildiği belirtilen bir yargı darbesiyle sarsılan Pakistan’da neler yaşandı? Anayasa Mahkemesi kararı ile görevi bıraktırılan Başbakan’dan hangi açıklamalar geldi? Olayın arkasında hangi cemaatin adı geçiyor? İşte haberin önemli detayları… 

Pakistan’ın seçilmiş Başbakanı Navaz Şerif’in, Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile görevinden azledildiğini belirtilmesi üzerine tepkiler artmaya devam ediyor. Birçok uzmanın yaptığı açıklamalara göre gerçekleştirilen yargı darbesinin arkasında Pakistan’ın FETÖ’sü olarak görülen Tahir-ül Kadri’nin cemaati var olduğu öngörülüyor. Olaya ilişkin ilk gelişme Anayasa Mahkemesi Hakimi Ejaz Afzal Han’ın "Pakistan Başbakanı'nın parlamento ve mahkemeye karşı dürüst davranmadığını" belirtmesi üzerine yaşandı. Cemaatin lideri olan tanınan Tahir-ül Kadri’nin ülkesinde güvende olmadığını belirterek uzun yıllardır Kanada'da yaşadığı bilinmekte. Hatta sandığa saygı duymayan Kadri’nin, 2014 yılında destekçilerini sokağa davet etmiş, ölümlü olaylara neden olduğu hatırlatıldı. 

Anayasa Mahkemesi Hakimi tarafından ömür boyu siyasetten men edildiğini duyurulan Başbakan Şerif’in, verilen kararın ardından dün istifasını açıkladığı öğrenildi. Görev süresinin bitimine bir yıldan az süre kalan Şerif’in herhangi bir açıklama da bulunmadığı biliniyor. Öte yandan Anayasa Mahkemesi'nin soruşturmaları hakkında defalarca, 'iktidarın arka kapıdan girmeye çalışan odaklar tarafından gasp edilmek istendiği' yönünde uyarılar yaptığı bilinen eski Başbakan’ın başında bulunduğu iktidar partisi PML-N için yeni bir başbakan adayının gösterilmesi ya da 2018 için planlanan genel seçimlerin erkene çekilmesi görüşülüyor. 

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.