SON DAKİKA

Otoyollara İnce Hesap! HGS ve OGS Radar Sistemi Nasıl İşleyecek?

>
Otoyollara İnce Hesap! HGS ve OGS Radar Sistemi Nasıl İşleyecek?
Daha öncede gündeme gelen ve iki gişe arasındaki sürücülerin kat ettikleri yol ve süre üzerinden ortalama hızlarına ulaşılacak olan uygulamaya nihayet geçiliyor. Buna göre belli bir kilometredeki yolu olması gerekenden daha az sürede kat ettikleri anlaşılan sürücülere cezai işlem uygulanıyor olacak. Kimler ne kadar ceza ödeyecek?

Sürücüler için önemli bir uyarı geldi. Bugünden itibariyle onaylanan yeni uygulamaya göre otoyollarda ince hesap dönemi başlıyor. Yeni uygulama sayesinde hız sınırlarını aştığı anlaşılan sürücülere cezai işlem uygulanıyor olacak. Yani 210 km'lik bir yolu 1 saat 55 dakikadan kısa sürede geçtiği tespit edilen sürücüler, hız sınırı aşmış sayılacak. İşte haberin önemli ayrıntıları…

Emniyet Genel Müdürlüğü ve Karayolları Genel Müdürlüğü arasında imzalanan protokole göre araçların otoyollardaki ortalama hızları gişelere giriş çıkış süreleri dikkate alınarak hesaplanmaya başlanacak. Yarından itibaren geçerli olmaya başlayacak uygulama sayesinde hız ihlali yapan sürücülerin cezadan kurtuluşu yok. Yapılan açıklamalara göre Mahmutbey-Edirne arasındaki yaklaşık 210 km'lik otoban yolunu 1 saat 55 dakikadan daha kısa sürede geçtikleri anlaşılan sürücüler hız ihlali yapmış olarak işlem görecek. 

Konuyla ilgili yapılan bazı değerlendirmelere göre, geçilecek olan yeni düzenleme ile araçların otoyollarda giriş ve çıkış yaptıkları HGS/OGS noktaları arasında kat ettikleri mesafe ve süre bilgilerinin kaydı alınarak ortalama hızları hesaplanıyor olacak. Sürücülere kesilecek ceza bedelleri yönetmelikte yer alırken; hız sınırlarını yüzde 10-30 arası aşan sürücülere 154 TL, yüzde 30'dan fazla aşanlara ise 427 lira para cezası kesiliyor olacak. Yeni düzenlemenin geçerli olacağı güzergahlar ise; Ankara-İstanbul, İstanbul-Edirne, İzmir-Aydın, Adana-Mersin, Niğde-Şanlıurfa ve Adana-Şanlıurfa otoyolları olarak paylaşıldı. Ayrıca cezalara itirazda bulunmak isteyen sürücülere 15 gün süre tanınacağı belirtildi.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.