SON DAKİKA

Otomotiv İhracatında Rekor Artış Devam Ediyor

>
Otomotiv İhracatında Rekor Artış Devam Ediyor
Geçtiğimiz yıllardaki oranlarla kıyaslama yapıldığında artışın devam ettiği otomotiv sektörüyle ilgili gelişmeler heyecan verici. Otomotiv ihracatında geçen yılın ilk altı ayıyla kıyaslama yapıldığında artışın yüzde 22,4 oranlarına çıktığı görülüyor. Toplam ihracattaki payı da oldukça yüksek olan sektörden öne çıkan gelişmeler...

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliğinden (OİB) yapılan açıklamaya göre otomotiv sektöründe tüm zamanlara kıyasla en fazla ihracat yapılan dönem olduğuna değinildi. Dış satımda her geçmiş yıla oranla artış olduğunu belirten yetkililer, bu sene tüm zamanların rekorunun kırılacağını öngörüyor. İşte haberin detayları ve sektördeki gelişmelerden öne çıkan notlar…

Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Sabuncu’nun değerlendirmelerine göre; bu yıl ihracat rekorunun kırılması beklenirken, geçen senenin ilk yarısına göre 22,4 artış gösteren ihracat rakamının 14 milyar doların üstünde bir rakamı görmesinin beklediğini ifade etti. Daha önceki verilere bakıldığında otomotiv sektöründe en yüksek rekorun 2008 yılında 24,7 milyar, ikinci en yüksek rekorun ise 23,8 milyar ile geçen sene gerçekleştiği belirtildi.

2017 yılına ait beklentiler büyük. Bu sene tüm zamanların rekorunun elde edilmesi beklenirken, dış satımda da her geçmiş yıla oranla bir artışın olduğunun gözden kaçmadığı paylaşıldı. Öte yandan sektörde, geçen yılın ilk yarısında 11 milyar 734 milyon 74 bin dolar olan ihracatın bu yılın aynı döneminde yüzde 22,4 artış göstererek 14 milyar 359 milyon 485 bin dolara çıktığı belirtildi. Ayrıca yılın ilk yarısında Türkiye'nin toplam ihracatından yüzde 18,8 pay alan otomotiv sektörünün bu sonuçla sektörel ihracat şampiyonluğunu açık ara sürdürdüğünü görülüyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.