SON DAKİKA

ÖSYM'den Flaş Açıklama KPSS Başvuru Ücretleri Tekrar Değerlendirilecek!

>
ÖSYM'den Flaş Açıklama KPSS Başvuru Ücretleri Tekrar Değerlendirilecek!
Yüz binlerce adayın memur olabilmek için başvuruda bulunacağı Kamu Personel Seçme Sınavının 2017 yılı için başvuru işlemleri ve ücret bilgileri dün itibariyle paylaşıldı. Geçen yıla kıyasla aşırı artış yapıldığı gözlenen ücretler adayların tepkisini çekerken, ÖSYM'den beklenen açıklama geldi. Sınav ücretlerinde değişiklik yapılacak mı? İşte yanıtı.

2017 yılı Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) için adayların başvuruları dün itibariyle alınmaya başlandı. Sınav başvurularının başlamasının ardından sınav ücretleri tartışması başladı. Geçen yıla kıyasla 200 liranın üzerinde bir fark ödeyecek olan öğrencilerin tepkilerine yanıt gecikmedi. ÖSYM tarafından yapılan duyuruya göre yeni ücretlerin KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlamasının ardından duyurulacağı söyleniyor. Çok eleştirilen sınav ücretleri hakkında son gelişmeler.

ÖSYM’den gelen son bilgilere göre dün itibariyle 2017 KPSS kılavuzunda kamuoyuna açıklanan başvuru ücretlerinin test bazlı ücretlendirme olduğu ve Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirileceği belirtildi. Adaylar tarafından aşırı tepki alan sınav ücretlerinin, KPSS Alan Bilgisi sınav başvurularının başlayacağı 27 Mart 2017 tarihi itibariyle güncellenerek duyurulacağı bildirildi. Öte yandan ücretlendirmeyle ilgili de detaylı açıklama yapan ÖSYM tarafından şu bilgilendirmeler paylaşıldı:

2017 yılına kadar her biri beşer testten oluşan alan sınavında adayların kaç teste cevap verdiğine bakılmaksızın aynı kitapçık dağılmaktaydı. Ayrıca tüm sınava girenlere aynı süre tanınırken, iki oturum şeklinde yapılan KPSS alan sınavı bu yönüyle sürekli eleştirilmekteydi. Bu sorunun çözülmesi için düzenlemeye gidildiğini belirten ÖSYM, 2017 yılı itibariyle yürürlüğe giren mevzuat değişikliği kapsamında pek çok iyileştirmenin yapıldığını paylaştı. 

Eski sistemde cevaplanması gereken Ekonometri testinin, ağırlıklandırıldığı puan türünün kurumlar tarafından kullanılmaması nedeniyle sınav kapsamından çıkarıldığı ve yeni düzenleme ile sadeleştirmeye gidildiği belirtildi. Buna göre en fazla beş alan testine katılmayı gerektiren yeni puan türleri belirlendiği için adaylar sadece puanını kullanacakları testlere katılım sağlayacak.

Haberin Etiketleri :
ÖSYM 2018 YKS Başvuru Tarihlerini Açıkladı! YKS  Sınavının Detayları EĞİTİM

ÖSYM 2018 YKS Başvuru Tarihlerini Açıkladı! YKS Sınavının Detayları

YGS ve LYS yerine uygulanmasına karar verilen Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı (YKS) ilgili merak edilen başvuru tarihleri ÖSYM tarafından paylaşıldı. İki oturumda uygulanmasına karar verilen sınavda, adaylar hangi testler üzerinden değerlendirilecek? Önlisans ve Lisans puan hesaplamalarıyla ilgili merak edilenler. Sınav sonuçları hangi tarihte açıklanacak? İşte yanıtları...

Son Dakika! ÖSYM 2018 Sınav Takvimini Yayınladı. KPSS Ne Zaman Yapılacak? EĞİTİM

Son Dakika! ÖSYM 2018 Sınav Takvimini Yayınladı. KPSS Ne Zaman Yapılacak?

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 2018 yılı içerisinde gerçekleştirilecek olan sınavlara ilişkin sınav takvimi açıklandı. Geçtiğimiz yılların aksine birçok sınav tarihinde büyük değişiklikler var. Sınavlara hazırlanan adayların eleştirilerinin odağında olan yeni sınav takviminden merak edilen sınav ve sonuç açıklama tarihlerinin detayı...

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.