SON DAKİKA

OHAL Komisyonundan İhraç Edilenlerle İlgili İlk Karar!

>
OHAL Komisyonundan İhraç Edilenlerle İlgili İlk Karar!
Geçtiğimiz Temmuz ayından itibaren kabul edilmeye başlanan ihraçlarla ilgili itiraz süreci Ekim ayında tamamlanmış ve dosyalar incelenmeye başlanmıştı. Binlerce başvuruyla ilgili çalışmalarına devam eden OHAL Komisyonu göreve iadelerini isteyen vatandaşların itiraz talepleriyle ilgili ilk kararlarını açıklamaya başladı. İşte detaylar...

Son dakika bilgilere göre, meslekten ihraç edilenlerin başvurularını incelemek üzere kurulan OHAL Komisyonu’nun ilk kararlarını açıkladığı öğrenildi. Kararlarda mesleklerine iadelerini isteyenler ile ilgili başvuruların reddi yönünde de hükümlerin yer aldığı belirtildi. Komisyonda incelemeleri devam eden 300’e yakın dosyanın karara bağlandığı bilgisi paylaşılırken iade ve ret olan konularla ilgili merak edilen gelişmelerin detaylarını sizler için araştırdık.

OHAL kapsamında çıkartılan KHK'lar ile kurulan OHAL İnceleme Komisyonunun; meslekten ihraç edilenler, bursu kesilen öğrenciler, rütbeleri alınan emekli güvenlik personeli ile kapatılan kurum ile kuruluşların itiraz başvurularıyla ilgili ilk kararlarını açıkladığı bilgisi paylaşıldı. Buna göre komisyona yapılan 103 bin 276 başvurudan yaklaşık 300 dosya ile ilgili son karar verildi. Bu kararların içerisinde kabul edilen itirazlar ile iade kararları da yer alıyor.

KARAR VERME SÜRECİ NASIL İŞLİYOR?

Kişilerin dosyaları üzerinden yaptıkları başvuruları, komisyon tarafından incelendikten sonra ret ya da kabul oluyor. Bu süreçte mağdur olduğunu iletenlerin sözlü ifadelerine ya da tanık dinleme taleplerine başvurulmuyor. 7 üyeden oluşan komisyonun karar için yeter sayısı 4 olurken, çekimser oy kullanılmıyor. Kamu görevlerinden, meslekten veya görev yaptıkları teşkilattan ilişkileri kesilenlerin itirazlarının kabul edilmesinin ardından konunun Devlet Personel Başkanlığı ve ilgili kurumlara bildirilip, kişilerin ise görevlerine iadesinin sağlanacağı biliniyor. Öte yandan komisyonun ret ettiği kararlarla ilgili de Ankara 19. ve 20. İdare Mahkemelerinde tekrardan dava açılabilecek.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.