SON DAKİKA

OHAL Komisyonu'na Başvurular Alınmaya Başlandı

>
OHAL Komisyonu'na Başvurular Alınmaya Başlandı
FETÖ soruşturmaları kapsamında görevlerinden ihraç edilenler, ilişiği kesilen öğrenciler ve kapatılan kurumlarla ilgili itirazları inceleyecek olan komisyon mesaisine başladı. Kimlerin başvuru hakkı bulunuyor? Başvuruda bulunmadan önce yapılması gerekenler neler? İtirazlarla ilgili süreçler nasıl ilerleyecek? İşte detaylar...

İhraç ve kapatma kararlarına ilişkin itirazları değerlendirecek olan Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu bugünden itibaren göreve başladı. OHAL dönemi içerisinde ihraç edilen memurlar, ilişiği kesilen öğrenciler ya da kapatılan kurumların itirazlarını inceleyecek olan komisyona başvurular nasıl olacak? Başvurular ne kadar sürecek? İtirazlara ilişkin değerlendirmeler nasıl yapılacak? İşte yanıtları…

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu'na itirazların alınabilmesi için İstanbul Valiliği tarafından Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde gerekli hazırlıklar tamamlandı. İtirazların alınabilmesi için Emniyetin içerisinde özel bir bölüm oluşturuldu. Süreci içeren uyarı yazıları ile istenilen belgelerin yer aldığı çıktılar emniyet binasının çeşitli yerlerine asıldı. Ayrıca müracaatlarda için kargaşa yaşanmaması işlemler numaratör aracılığıyla sıra verilerek yapılıyor olacak.

MÜRACAAT HAKKI OLUP OLMADIĞINI SORGULAMAYI UNUTMAYIN

Durumları hakkında bilgi almak isteyenlerin öncelikle https://ohalkomisyonu.baskanlik.gov.tr isimli sayfaya girip gerekli kontrollerini yapmaları gerekiyor. Müracaat hakkı olup olmadığı öğrenenler çıkacak sonuca göre formlarını doldurup bulundukları illerdeki OHAL İtiraz Dilekçe Kabul Bürosu'na başvuruda bulunabilecekler. Komisyona sadece ihraç edilenlerin başvuru hakları bulunurken, açığa alınanların haklarında ise henüz kesinleşmiş bir kararın alınmadığı için müracaatları kabul edilemiyor. İstanbul'da kurulan kabul bürosuna hem gerçek kişiler hem de tüzel kişiliğe sahip kurumlar müracaat edebiliyor olacak. İstanbul Valiliğinden verilen bilgiye göre OHAL İtiraz Dilekçe Kabul Bürosu'na sabah saatlerinde 25 kişinin gelerek, dosyasını teslim ettiği belirtildi. Başvuruların alınması için ayrılan sürenin 2 ay olduğu bildirildi. 

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.