SON DAKİKA

OHAL Komisyonu Göreve Başlıyor! Tarih Belli Oldu

>
OHAL Komisyonu Göreve Başlıyor! Tarih Belli Oldu
OHAL komisyonunu ilişkin çalışma esasları tebliği resmi gazete yayımlandı. FETÖ soruşturmaları kapsamında mesleklerinden ihraç edilenlerle ilgili başvuruları kabul edecek komisyonla ilgili çalışmalar tamamlandı. Mağdur olanlar için yargı yolunu da açan komisyona başvurular nasıl olacak? Süreç nasıl işleyecek? İşte yanıtları...

OHAL dolayısıyla memuriyetten çıkarılanlar için itiraz yolunun açıldığı daha önce duyurulmuştu. Bu şekilde mağdur olan ve yargıya gidemeyen vatandaşlar için 685 sayılı KHK ile kurulan OHAL komisyonu nihayet çalışmalarına başlıyor. Hazırlıkların tamamlandığı ve dosyaların kabul edilmeye başlanacağı komisyona ilişkin işleyiş nasıl olacak? Komisyonda görev alacak kişiler belli oldu mu? İşte detaylar…

Önümüzdeki günlerde çalışmalarına başlaması beklenen OHAL Komisyonuna ilişkin çalışmalar tamamlandı. 17 Temmuz tarihinden itibaren dosyaları kabul etmeye başlayacak olan komisyon, dosyaları inceleyerek karara bağlıyor olacak. 7 Hakimin görev alacağı komisyonda, 200 uzman da yer alacak. Dosyaların teker teker inceleneceği süreçte, yargı yolu da açık olacak. Şayet müracaat eden kişi beni haksız yere çıkardılar diyerek başvuruda bulunursa, komisyonun uygun görmesi durumunda çıkarıldığı idareye 15 gün içinde işe alınması istenebilecek. 

Memuriyetten çıkarılanlarla ilgili itiraz yolu açılıyor. OHAL'de memuriyetine son verilenler yargıya gidemediği için mağduriyetleri giderilmiyordu. 17 Temmuz itibarıyla çalışmalarına başlayacak olan Komisyon sayesinde mağdur olanlar için idare mahkemesi, danıştay ve AİHM'e kadar gitme yolu açılıyor. Başvurularını iletmek isteyenler komisyon tarafından oluşturulan https://ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr internet adresi üzerinde yayımlanan başvuru formu doldurduktan sonra imzalanmak suretiyle valiliklere veya en son görev yaptıkları kuruma varsa ekleriyle birlikte yazılı olarak yapabilecekler. Ayrıca başvurular sırasında kullanılacak olan başvuru formunun örneği Resmi Gazete'de de yayımlanmıştır.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.