SON DAKİKA

OHAL İnceleme Komisyonu Başvuruları Hangi Kriterlere Göre Değerlendirecek?

>
OHAL İnceleme Komisyonu Başvuruları Hangi Kriterlere Göre Değerlendirecek?
Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna yapılan yüzlerce başvuru için son tarih Eylül 2017 olarak paylaşılmıştı. Başvuruların tamamlanmasının ardından dosyaları incelemeye başlayan komisyon neye göre karar verecek? 23 Ekim 2017'de tamamlanacak olan incelemelerin detayları...

15 Temmuz darbe girişiminin ardından mağduriyetlerini iletmek isteyenlerin vatandaşların başvuruları geçtiğimiz Temmuz ayı itibariyle resmi olarak alınmaya başlanmıştı. Başvuru sonuçlarının incelenmesinin bitmesine sayılı günler kala şimdi merak edilen konulardan biri OHAL inceleme komisyonu hangi kriterlere göre değerlendirme yapacak? İşte detayları…

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulmasına karar verilen OHAL inceleme komisyonunun üyeleri Mayıs 2017 tarihinde belirlenmişti. Resmi olarak mağdur vatandaşların başvuruları ise geçtiğimiz Temmuz ayında alınmaya başlandı. Son çıkarılan 693 sayılı KHK öncesinde çıkan Kanun Hükmünde Kararnameler için komisyona yapılan başvurular da 14 Eylül 2017 tarihinde sona erdi. Buna göre OHAL işlemlerinin incelemek üzere kurulan komisyon başvuruların değerlendirme işlemlerini 23 Ekim 2017 mesai bitimine kadar tamamlıyor olacak.

685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan Olağanüstü Hal İşlemleri İnceleme Komisyonuna son başvuru tarihine kadar 100 binin üstünde itirazın iletildiği biliniyor. Merak edilen konu önümüzdeki günlerde karar aşamasına geçecek olan OHAL inceleme komisyonunun değerlendirme kriterleri ile ihraç kriterleri aynı mı olacak?

Bilindiği üzere, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 685 sayılı Kanun Hükmünde Kararname gereğince kurulan OHAL İnceleme Komisyonunun görevleri arasında, OHAL kapsamında çıkartılan KHK’lar ile kamu görevinden, meslekten veya görev yapılan teşkilattan çıkarılması ya da ilişiğinin kesilmesi işlemleri hakkında değerlendirmeler yer alıyor. Bu kapsamda, KHK ile kamu görevinden ihraç edilen personellerin dosyaları, 668, 669, 670 ve 672 sayılı KHK'lar ile inceleme komisyonu tarafından işleme alınacaktır.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.