SON DAKİKA

ODTÜ 5G Mükemmeliyet Merkezi Açıldı. Başbakan Yıldırım'dan Önemli Mesajlar Var!

>
ODTÜ 5G Mükemmeliyet Merkezi Açıldı. Başbakan Yıldırım'dan Önemli Mesajlar Var!
5G Mükemmeliyet Merkezi açılışında iletişim sektörü adına Türkiye'de yürütülmekte olan çalışmalarla ilgili bilgiler paylaşıldı. Özellikle de son yıllarda çağı yakalamak adına büyük yatırımlar yapılırken, önümüzde yıllarda yapılması planlanan hedeflerle ilgili de önemli açıklamalar var. İşte ayrıntılar...

ODTÜ Teknokent'teki gerçekleştirilen 5G Mükemmeliyet Merkezi'nin açılış töreninde konuşan Başbakan Binali Yıldırım önemli açıklamalarda bulundu. Açılışı yapılan merkezde yapılacak olan çalışmalara değinen Başbakan Yıldırım "Bir torba çimentoya para verir alırız ama biri fikir verdi mi ona para vermeyiz, Değerini sonra anlarız" şeklinde ifadeleriyle teknolojiyle ilgili çalışmalara önem verilmesi gerektiğini vurguladı.


Son 15 yılda gerek yerli üretime teşvik, gerekse yerli üretimlerle çağın yakalanması adına iletişim alanında 30 milyar lira yatırım yapıldığı açıklandı. “Trafikte hız felaket, bilişimde hız berekettir.” diyen Başbakan Yıldırım, bilişime destek verilmesi gerektiğine değinirken, Türkiye’nin 5G'de sadece uygulayıcı değil aynı zamanda 5G teknolojisinin geliştiricisi olacağını belirtti.


Yapılan yatırımlara göre geniş bant abone sayısı 60 bine ulaşırken, Fiber optik alt yapısı ise 280 bin kilometreyi buldu. Öte yandan Fiber abone sayısı ise 1.8 milyon oldu. 2016 yılından itibaren kullanılmaya başlanılan 4.5G uygulamasını kullanan abone sayısının 46 milyona ulaştığı paylaşıldı. 29 binden 122 bine çıkarılan ARGE personel sayısının yakın bir süre içerisinde 300 binleri geçmesi hedefleniyor. Yine bir diğer ihtiyaç olan teknopark sayısı ise 2’den 64’e çıkarıldı. Bu kapsamda da 4 bin 500'e yakın firma ile 40 binin üzerinden araştırmacının çalışmalarına devam ettiği belirtilirken bu sayınında artırılacağı vurgulandı.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.