SON DAKİKA

NATO ve ABD'den 15 Temmuz Darbe Girişimiyle İlgili Yazılı Açıklama

>
NATO ve ABD'den 15 Temmuz Darbe Girişimiyle İlgili Yazılı Açıklama
15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılına ilişkin devlet yetkililerinden de yazılı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Türkiye'ye olan desteklerini devam ettireceklerini belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün açıklamasından öne çıkan notlar neler? Darbe girişimi sonrası Ankara'ya ziyarette bulunan NATO genel sekreteri o geceyi hangi cümlelerle hatırlattı?

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yılına ilişkin dünya basınından da mesajlar gelmeye devam ediyor. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert’ın yaptığı açıklamada "ABD olarak Türkiye'nin demokrasisine ve demokratik kurumlarına olan sarsılmaz desteğimizin bir kez daha altını çiziyoruz." İfadelerinde bulundu. Bakanlık sözcüsünün yazılı olarak ilettiği o açıklamanın detayları…

İfadelerinde bir yıl önce Türkiye'nin tüm kesim ve siyasi görüşlerine mensup olan cesur ve adanmış vatandaşların bir darbe girişimine karşı demokrasilerini nasıl savunduğuna değinen 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, Türkiye'nin demokrasisine olan desteklerinin devam edeceğini belirtti. Darbe girişiminde hayatlarını kaybedenlerin yakınlarına ve sevdiklerine başsağlığı ve yaralananlara şifalar dileklerini ileten Sözcü Nauert; ABD’nin demokratik toplumların hak ve özgürlüklerini muhafaza etmek için sokaklara çıkmadaki cesaretlerini takdir ettiklerini dile getirdi. 

Temmuz gecesi yaşanan darbe girişiminin hemen ardından Türkiye'nin yanında olduğunu gösteren NATO'nun değerli müttefiki de 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümüyle münasebetiyle yazılı bir bildiri yayınladı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg tarafından yapılan açıklamada; NATO üyelerinden herhangi birinde demokrasiye zarar verecek herhangi bir girişimin kabul edilemez olduğunu belirtti. Darbe girişiminin ardından Ankara'yı ziyarette bulunduklarını hatırlatan Stoltenberg meclis binasına verilen zararı hala unutamadığını dile getirirken, o gece hayatını kaybedenleri saygıyla andıklarını aktardı.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.