SON DAKİKA

Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde İkinci Taksit Dönemi Başladı!

>
Motorlu Taşıtlar Vergisi'nde İkinci Taksit Dönemi Başladı!
Araç sahiplerinin ödemekle yükümlü olduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ikinci taksit ödemeleri bu ay yapılabilecek. Araçların vergi miktarları neye göre hesaplanıyor? Son yapılan zamlar ile araç vergilerinde ne kadar artış meydana geldi? Ödemeler hangi kanallardan yapılabilecek? MTV ile ilgili araç sahiplerinin dikkat etmesi gerekenler...

Motorlu Taşıtlar Kanunu gereğince ödenmesi gereken Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin ilk taksitini ocak ayı içerisinde yatıran araç sahipleri, ikinci taksitlerini de bu ay ödeyebilecekler. İkinci taksit döneminin başlamasının ardından, ödeme işlemlerini internet üzerinden yapmak isteyen mükellefler araştırmalara başlamış durumda. Peki, Motorlu Taşıtlar Vergisinin internet üzerinden ödemesi nasıl yapılabilir? MTV hesaplamasında nelere bakılmakta? İşte merak edilen soruların yanıtları…

Trafiğe kayıtlı olan her aracın sorumlu tutulduğu Motorlu Taşıtlar Vergisi’nin miktarı motor silindir hacmi ve araç yaşına göre farklılık göstermektedir. Araç sahipleri dilerse ödeme işlemlerini gerçekleştirmeden önce MTV hesaplamasını kendileri de yapabilmekte. MTV ödeme ve hesaplamaya dair detaylar ile kurum tarafından duyurusu yapılan önemli hatırlatmalar.

Motorlu Taşıtlar Vergisi'ne (MTV) ait ikinci taksit ödemeleri bu ay yapılabilecek. Mükellefler 2017 yılı MTV ikinci taksit ödemelerini isterlerse, Gelir İdaresi Başkanlığının (GİB) internet sayfası üzerinden kredi kartı veya banka kartı ile yapabilecekler. Söz konusu vergi ödemeleri ayrıca GİB’in mobil uygulaması, anlaşmalı bankaların internet bankacılığı, banka şubeleri ile ilgili vergi daireleri üzerinden de gerçekleştirilebilecek.

Mükelleflere önemli duyurularda mevcut. Ödemelerini internet üzerinden yapacakların herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için, "www.gib.gov.tr" ya da bankaların resmi internet adreslerini kullanmalarını gerekiyor. Öte yandan 2017 yılı itibariyle Motorlu Taşıtlar Vergisi’nde yapılan yüzde 3,83 artış ile en düşük vergi miktarı 68 lira olurken, en yüksek miktar ise 23 bin 586 liraya çıkarıldı.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.