SON DAKİKA

Meslek lisesi öğrencilerine müjdeli haber! Ek puan geliyor!

>
Meslek lisesi öğrencilerine müjdeli haber! Ek puan geliyor!
Bir çok meslek lisesi öğrencisine verilen haklardan biri olan ve geçtiğimiz yıllarda da kaldırılan ek puan sisteminin yeniden geleceği bildirildi.

Geçtiğimiz yıllarda pek çok öğrencinin genel olarak tercih ettiği meslek lisesi, bünyesindeki mezunlara ve mezun olacaklara da büyük avantajlar sağlıyordu. Bu avantajlarla birlikte, çok sayıda öğrenci kendi alanı dahilinde üniversite bölümü seçerse, bu sayede ek puan alabiliyordu.

Alan içi yapılan tercihlerle birlikte öğrenciler de mağdur olmuyor, bu sayede kendi alanlarını kapsayan istedikleri bölüme giriş yapabiliyorlardı. Yapılan bu durumun ardından kat sayıların kaldırılması ile birlikte, alan dahili tercihi kapsayan ek puanlar da kaldırıldı. Bu ek puanların kaldırılmasının ardından ise bir çok kişi büyük mağduriyet yaşamıştı. Normal lise ve Anadolu liseleri gibi alanlarda eğitim görenlerle aynı eğitimi almayan meslek liseleri genel olarak kendi alanlarında eğitim görmüşlerdi. Bu eğitimlerle birlikte genel olarak, matematik, kimya, coğrafya, biyoloji gibi dersleri görmeyen öğrenciler üniversite sınavlarında da zorlanmışlardı.

Normal bir eğitim almayan öğrencilerin bu durumu ile birlikte, üniversite sınavlarında başarısız olması, bir çok yetkiliyi de harekete geçirdi. Kısa süre içinde hayata geçirilmesi planlanan ek puan durumu yeniden gündeme geldi.

MESLEK LİSESİ İÇİN ÇIKIŞ YOLU

Alan içi tercih yapan ve bu yöndede ilerlemek isteyen öğrencilere verilecek ek puanlarla birlikte, bir çok kişi de rahat edecek. Bu sayede alan için tercih yapan öğrencilerin üniversiteye girmesi zorlanacak. İmam Hatipli öğrenciler için de geçerli olacak olan bu durumun önümüzdeki yıl sisteme girmesi bekleniyor.

TSK'dan flaş operasyon! IŞİD yine vuruldu!

 

Aziz Yıldırım'ın hakkında soruşturma başlatıldı!

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.