SON DAKİKA

Memurlar İçin Enflasyon Farkı Toplu Sözleşmede Görüşülecek

>
Memurlar İçin Enflasyon Farkı Toplu Sözleşmede Görüşülecek
Yılda iki defa zam alabilen memur ve memur emeklilerinin büyük merakla beklediği enflasyon zammında son durum ne olacak? Toplu sözleşmenin maddeleri arasında yer alan enflasyon farkının, gerçekleştiği aydan itibaren maaşlara yansıması gündemde. Peki Memur-Sen'in talebi onaylanırsa memur ve emeklileri yılda kaç defa zamlı maaş alacak?

Memurlar ile memur emeklilerinin gözü toplu sözleşme sonucu verilecek karara çevrilmiş durumda. Zam sayısını artıracak formüllerin karara bağlanacağı sözleşme öncesi beklentiler ne yönde? 2018 ve 2019 yılları için 3 alternatifli zam teklifi hazırladığı bilinen Memur-Sen’in teklifi onaydan geçecek mi? Tekliflerin kabul görmesi durumunda sendikanın beklediği zam oranları maaşlara nasıl yansıyacak? Haberin önemli gelişmeleri…

Toplu sözleşmenin görüşülmesi için geri sayımın başladığı şu günlerde en çok merak edilen konu; Memur-Sen'in teklifi kabul görürse memur ve memur emeklilerinin yıllık zam sayısı artacak mı? Memurlar ve emeklilerinin uzun süredir bekledikleri zam miktarları nihayet toplu sözleşmede karara bağlanacak. Buna göre enflasyon farkının 6 aylık dönem sonunda değil, gerçekleştiği aydan itibaren yansıtılması talebini iletecek olan konfederasyonun, talebi onay görürse yıllık zam sayısında artması öngörülüyor. 

MAAŞLARA YILDA KAÇ DEFA ZAM YAPILACAK?

Bilindiği üzere genellikle yıllık artışlar 2 zam oranı üzerinden yapılırken, vatandaşlarda zamlı maaşlarını Ocak ve Temmuz aylarından itibaren alabiliyor. Ayrıca bir enflasyon farkı da oluşmuşsa bu da belirtilen aylarda maaşlara yansıtılmış oluyor. Ancak Memur-Sen’in belirttiği şartların kabul görmesi durumunda enflasyon oranı yapılan zammı aştığı aydan itibaren maaşlara fark olarak yansıtılırken, memurla ile emeklileri 6 aylık dönemi beklenmiyor olacak. yine kararların kabul görmesi durumunda yıllık zam sayısında artacağı öngörülüyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.