SON DAKİKA

Memur Sen 2018-2019 Yılı İçin Zam Teklifini Sundu

>
Memur Sen 2018-2019 Yılı İçin Zam Teklifini Sundu
Binlerce kamu çalışanının merakla beklediği toplu sözleşme kararları bugün gerçekleştirilen toplantı ile Devlet Personel Başkanlığına sunuldu. En düşük maaş alan memura yapılması beklenen zam miktarı 738,36 lira olarak açıklanırken, sözleşmeli ve geçici olarak çalışan personellerde unutulmadı. Ağustos ayında başlayacak görüşme öncesi merak edilenler...

1 Ağustos 2017 itibariyle başlayacak olan memur toplu sözleşme görüşmeleri öncesinde Türkiye Kamu-Sen yetkilileri bekledikleri zam tekliflerini ilişkin taleplerini açıkladı. 2018-2019 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinin başlamasına az bir zaman kala, binlerce kamu personelinin gözü, toplu sözleşmeden çıkacak kararlara çevrilmiş durumda. Bilindiği üzere Türkiye Kamu-Sen en düşük ücretli memura 738 lira zam istediğini belirtmişti. Peki merakla beklenen toplantı da neler konuşuldu? İşte ayrıntıları…

2018-2019 yıllarını kapsayan 4. Dönem Toplu Sözleşmesi için Türkiye Kamu-Sen'in tekliflerini bugün Devlet Personel Başkanlığına sunuldu. Buna göre Türkiye Kamu-Sen, kamu çalışanlarına 2018 yılı için seyyanen net 150 lira, yüzde 10+10 artış ve bu artışların üzerine ekonomik büyüme ve refah paylarını içeren yüzde 3'lük zam isterken; 2019 yılı içinde seyyanen net 150 lira ve yüzde 8+8 artış ile yüzde 3 oranında ekonomik büyüme ve refah payı artışı yapılmasına ilişkin teklifini Devlet Personel Başkanlığına sundu.

Türkiye Kamu-Sen’in toplu sözleşme talepleri arasında sunulan oranlara göre beklenen maaş artışları ise; en düşük maaşlı memura 738,36 lira zam istenirken, memurların maaşlarına da ortalama olarak 920,35 lira zam talep edildiği belirtildi. Vergi dilimindeki adaletsizliğin konu olduğu görüşmede kamu görevlileri üzerindeki vergi yükünün hafifletilmesine de değinildi. 4/B’li sözleşmeli ve 4/C’li geçici personelin kadroya alınması gündeme gelirken, memur maaşına ek olarak verilecek başta aile yardımı ve çocuk parası olmak üzere tüm sosyal yardım miktarlarına da artış yapılması gerektiği vurgulandı.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.