SON DAKİKA

Mahkumlara genel af çıkıyor mu? Mahkumlara genel af gelecek mi?

>
Mahkumlara genel af çıkıyor mu? Mahkumlara genel af gelecek mi?
Bir çok kişinin büyük merakla beklediği genel af durumunda son gelişmeler neler?. Detaylar haberimizde...

Uzun zamandır büyük sorunlarla karşı karşıya kalan bir çok mahkum büyük sorunlar yaşamaya devam ediyor. Uzun zamandır hapishanelerde yaşanan koşulların daha da ağırlaşması nedeniyle aileler bir an önce sevdiklerine kavuşmak istiyor. Ekonomik sorunlar nedeniyle bir an önce sevdiklerine kavuşmak isteyen mahkum aileleri, aynı zamanda manevi anlamda da büyük sorunlar yaşamaya devam ediyor.

Uzun zamandır mahkum ailelerinin bu sorunu ortadan kaldırmak istemesi ve konuya ilişkin bir an önce genel af yasasının çıkarılmasını istemesi, daha büyük sıkıntıları da beraberinde getirmişti. Daha önce DSP tarafından bir genel af çıkarılmıştı. Bu genel af ile birlikte büyük sorunlarla karşı karşıya kalan DSP, çok fazla oy kaybetmiş ve ardından da iktidardan olmuştu. İktidara gelemeyen DSP'nin bu kararının ardından Türkiye'de genel af üzerine pek fazla konu koşulmayaya başlandı.

Genel olarak DSP'nin bu kararı almasının ardından ise Türkiye'de genel af konusunun konuşulmaması, mahkum aileleri de rahatsız etti. Çeşitli platformlardan seslerini duyurmaya çalışan bir çok mahkum ailesi, bir an önce genel affın ilan edilmesi için elinden geleni yapmaya çalıştı. Bir çok platforman seslerini duyurmaya çalışan mahkum aileleri, sevinçli bir gelişmeyi 2014 yılında yaşadı.

2014 yılında Beşir Atalay'ın yaptığı açıklamalara göre mahkumlara genel affın ilan edilmesi söz konusuydu. Bu konuda çalışma yapmaya çalıştıklarını ve bir çok alt yapı incelemelerinin devam ettiğini kaydeden Beşir Atalay, herhangi bir konuda açıklama yapma gereksinimi duymadı. Beşir Atalay'ın bu açıklamalarının ardından ise genel affın ilan edilmesini bekleyen bir çok mahkum ailesi, artık net kararların verilmesini istiyor.

GENEL AF ÇIKARILACAK MI?

Genel affın çıkarılması için harekete geçen mahkum aileleri bu konuda gerekli açıklamaların yapılmasını beklerken, meclisten konu ile alakalı henüz bir açıklama gelmedi. Genel af ile alakalı olarak mecliste henüz görüşmeler yapılmadı. Genel affın çıkıp çıkmayacağı merak edilirken, konuya ilişkin en kısa zamanda karar alınması gerektiği ifade ediliyor. 

Mecliste şu sıralar terör ve ülke içi kararların daha ön planda olmasından dolayı, şu sıralar genel af ile alakalı olarak bir karar alınması beklenmiyor.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.