SON DAKİKA

MEB Mülakatlarındaki Adaletsizlik Nasıl Çözülecek?

>
MEB Mülakatlarındaki Adaletsizlik Nasıl Çözülecek?
Milli Eğitim Bakanlığı'nın öğretmen alımlarına ilişkin uygulamaya devam ettiği mülakat aşamasıyla ilgili itirazlar devam ediyor. 5 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanan mülakatlarda yaşanan sorunlar için adayların çeşitli önerileri bulunuyor. Milli Eğitim Bakan İsmet Yılmaz'dan beklenen karar çıktı mı? İşte yanıtı...

Öğretmen atamalarıyla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulamasına devam edilen mülakat sistemiyle ilgili itirazlar devam ediyor. 2 sorunun sorulduğu ve 5 dakika konuşma hakkının verildiği mülakatın yarattığı adaletsizlikle ilgili adayların gözü yapılacak yeni düzenlemede. Geçtiğimiz ay mülakatın kaldırılacağı yönünde haberlerin kamuoyuna yansıtılması ancak, Milli Eğitim Bakan İsmet Yılmaz'ın açıklamalarının tam tersi yönde adayları hüsrana uğratmıştı. Peki son durum ne oldu?

Öğretmen alımları başta olmak üzere memur alımlarına ilişkin uygulanmaya devam edilen mülakat uygulamasının kamuoyunda adaletsizlik algısını artırdığı görülüyor. Son yapılan mülakatlar sırasında, illerdeki komisyonların “+-5” puandan fazla vermeyin şeklindeki Bakanlık talimatına rağmen bu talimata uymayan komisyonların tespit edilmesi de başka sıkıntıların doğmasına neden olmuştu. Tüm bu yaşananlar ile kamuoyu hassasiyetinin dikkate alınarak yaşanan sıkıntıların bir an önce çözüme kavuşturulması binlerce adayın beklentisi olmuş durumda.

Mülakatlarının objektif kriterler ışığında ele alınması beklentiler arasında yer alırken; kaldı-geçti düzenlenmesinin getirilerek adayların KPSS puan üstünlüğüne göre atamalarının yapılması da sunulan öneriler arasında görülüyor. Komisyonların vermiş oldukları puanlar ile adayların sıralamasının değişmemesi de adil bir mülakat sisteminin gelmesi gerektiğini gösteriyor. Öte yandan bir öğretmen adayının tüm hayatını etkileyecek olan seçimin 5 dakikalık bir mülakat sistemi ile olması doğru bulunmazken; denetimlere tabi olan ve kayıt altına alınan sistemin daha adaletli olacağı öngörülmekte.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.