SON DAKİKA

Kilimli'deki madencilere çok güzel haber!

>
Kilimli'deki madencilere çok güzel haber!
Tam 10 gün açlık grevinde olan ve kendilerini ölüme terk eden madencilere Zonguldak Valisi'nden güzel haber sonunda geldi.

Uzun zamandır Türkiye'nin gündeminde olan ve herkesin de dikkatini çekmeye devam eden Zonguldak Kilimli'de madende çalışan işçiler, seslerini ölüm orucu ile duyurmak istemişti. Patronlarının Paralel Yapı'dan dolayı içeri alınması ve ardından da kayyumun atanması ile birlikte maaşlarını alamadıklarını belirten maden işçileri tam 4 ay boyunca boş yere çalıştıklarını aktarmıştı. Tek istekleri emeklerinin karşılığı olan maden işçileri bu konuda gerekli girişimlerin de yapılması gerektiğini belirtmişti.

Meydana gelen bu durumla birlikte Zonguldak Kilimli'de bir çok madenci kendisini maden ocağına kilitlemiş ve açlık grevine başlamıştı. 10 gün önce 95 madenci ile başlayan açlık grevini bugün 28 madenci devam ettiriyor. Maden ocağının giriş kapısını da kapatan çok sayıda madenci, kendilerini ölüme terk eden sisteme karşı meydan okuyor.

ZONGULDAK VALİSİ GÜZEL HABERİ VERDİ

İşçilerin yaşadığı bu zorlu durumun ardından harekete geçen Zonguldak Valisi, şirket ile anlaşma sağlandığını ifade etti. Çalışan işçilere kömür stoğunun yarısı avans olarak verilecek. Yani kömür stoğunun yarısı satılacak ve oradan elde edilen gelir de madencilere verilecek. Bu sayede madenciler az da olsa ellerine geçecek para ile rahat bir nefes alabilecekler. Kısa süre içinde yapılması planlanan bu adım ile birlikte işçilerin de eylemlerini tamamen sonlandırması bekleniyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.