SON DAKİKA

KHK İle İade Dönemi Sona Erdi! OHAL Komisyonu Başvuruları Almaya Başlayacak

>
KHK İle İade Dönemi Sona Erdi! OHAL Komisyonu Başvuruları Almaya Başlayacak
15 Temmuza saatler kala yürürlüğe giren son KHK ile çeşitli kurumlardan yüzlerce memur ihraç edildi. OHAL kapsamında bazı tedbirlerin alınmasını da içeren 692 sayılı KHK ile TSK personellerinden rütbeleri alınanların yanı sıra 312 personelde görevine iade edildi. Peki bundan sonra iade ve ihraçlarla ilgili süreç nasıl olacak?

Olağanüstü hal kapsamında (OHAL) kamu görevinden çıkarılanlar ve görevine iade edilenlerin bulunduğu listeler, 692 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. OHAL kapsamında bazı tedbirlerin alınmasını içeren çalışma, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu'nca 5 Haziran tarihinde kararlaştırılmıştı. OHAL komisyonunun göreve başlamasından önce yayınlanan son KHK’ya ilişkin önemli gelişmeler…

Geçtiğimiz gün yayımlanan 692 sayılı son KHK ile iadelerde yeni bir döneme giriliyor. Öta yandan OHAL komisyonunun kurulmasının ardından 17 Temmuz itibariyle vatandaşların başvuruları alınmaya başlanacak. Bundan sonraki süreçte kamu görevine iade, kapatılan kurumların açılması ve unvanların iadesi gibi durumların kararları OHAL komisyonu tarafından veriliyor olacak.

Çeşitli bakanlıklarda çalışan yüzlerce personelin ihraç edilmesinin yanında; Madalya ve Nişanlar Kanunu kapsamında Hakan Şükür ve Arif Erdem'e verilen madalyalar geri alınırken, 342 emekli TSK personelinin rütbeleri geri alındığı paylaşıldı. 692 sayılı KHK ile toplam 7 bin 563 kişinin kamu görevinden çıkarıldığı, 2 vali yardımcısının da bulunduğu 312 kişinin görevine iade edildiği biliniyor.

OHAL komisyonuna başvuruda bulunmak isteyenlerin, “ohalkomisyonu.basbakanlik.gov.tr” adresinde yer alan elektronik başvuru formunu doldurduktan sonra çıktısını alarak, eski kurumlarına veya Valiliklere vermesi yeterli olacak. İadelerle ilgili süreç komisyon tarafından devam ettirilirken, ihraç uygulamalarına yine KHK ile devam edilecek.

Haberin Etiketleri :
AÖF 2018 Güz Dönemi Final Sınavı Giriş Yerleri Açıklandı mı? EĞİTİM

AÖF 2018 Güz Dönemi Final Sınavı Giriş Yerleri Açıklandı mı?

AÖF final sınavları için zaman yaklaşırken, öğrencilerin heyecanı dorukta. AÖF final sınavları hangi tarihlerde gerçekleştirilecek? Sınav giriş belgeleri öğrencilerin erişimi açıldı mı? AÖF öğrencileri 13-14 Ocak tarihlerinde yapılacak olan final sınavları için giriş belgelerini hangi adresten sorgulayabilecek? Anadolu Üniversitesi AÖF final sınav hakkında merak edilenler...

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.