SON DAKİKA

İstanbul'a eserler yetmiyor.

>
İstanbul'a eserler yetmiyor.
Türkiye’nin en büyük, dünyanın da sayılı büyük şehirlerinden olan ve tüm kültürleri birleştiren mega kentimiz İstanbul.. Hristiyanlar, Yahudiler ve Müslümanları aynı çatı altında toplamayı başaran nadir şehirlerdendir.

Tüm kültürel değerleri bir araya toplamış, yıllar boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış, adına onlarca şarkı yazılmış, uğruna o kadar savaş verilmiş bir şehir olan İstanbul’un tarihsel zenginliği de oldukça fazladır. Ayasofya’dan, Sultan Ahmet’e, Rum Ortadoks Patrikhanesin’den görülmeye değer Kız Kulesine kadar bir çok kültüre ait sanat eseri bulunmaktadır.

Fatih Sultan Mehmet Han tarafından 1453 yılında fethedilmesiyle birlikte yeni bir çağ açacak kadar büyük olan bu şehirde ki tarihi eserleri gezmeye kalkmamız demek, 1 ayımızı harcamamız demektir. Harcamak demeyelim aslında, değerlendirmek diyelim. Çünkü, her birinde ayrı güzellik, aynı bir çağ var.

Tüm dünyanın ziyaret etmek isteyeceği eserlere de ev sahipliği yapıyor. 20 milyona yakın nüfusuyla, Türkiye’nin 4 ‘de birini içinde barındırıp, her türlü güzelliği de o insanlara sunabiliyor. 2 kıtayı birbirine bağlaması bir yana, Marmara ve Karadeniz’in birbirine karışmaması da ayrı bir olaydır.

Ne kadar anlatırsak atalım, bu şehrin güzelliğini anlatamayız. Eserler yetmiyor, yeni eserler istiyor. Her gün farklı güzellikte bir camii de namaz kılmanın huzurunu başka ne verebilir ki? Kız kulesine karşı edilecek sohbetlerin tadı nasıl anlatılır? Yaşamadan hiç kimsenin anlayamayacağı güzel duyguların daha fazlası olmazsa olmazımızdır. Herkesin görmesi gereken bu şehri ziyaret etmenizi şiddetle öneririm.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.