SON DAKİKA

GAP'ta Yeni Gelir Kapısı Astronot Gıdası Kinoa

>
GAP'ta Yeni Gelir Kapısı Astronot Gıdası Kinoa
Şanlıurfa'da sulanabilir tarım alanlarının artması üreticiler içinde yeni gelir kapılarının açılmasını sağladı. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı çerçevesinde Şanlıurfa'da devam eden tarım faaliyetleri kapsamında birçok ürün hem il hemde ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam ediyor. Haberin detayları...

Türkiye'de tarımsal üretimin yoğun olarak yapıldığı illerin başında gelen Şanlıurfa'da, sulanabilir tarım alanlarının genişlemesiyle ürün çeşitliliği de artmaya devam ediyor. Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) Eylem Planı kapsamında Şanlıurfa'da devam eden tarım faaliyetleri kapsamında, pamuğun yüzde 43'ü, buğdayın yüzde 8'i, mercimeğin yüzde 36'sı ve arpanın yüzde 11'i üretiliyor. Patates, soya fasulyesi, çilek gibi yeni ürünlerin denendiği bölgede astronot gıdası olarak da anılan kinoa bitkisinden beklenti büyük öldüğü söyleniyor.

Şanlıurfa Ziraat Mühendisleri Odası Şube Başkanı Mehmet Şaka yaptığı açıklamalarda, kentte sulanabilir alanların artmasının bölge çiftçisinin alternatif ürünlere yönelmesine olanak sağladığını belirtti. Çiftçilerin kinoa, patates, soya fasulyesi, çilek gibi yeni ürünleri yetiştirmeye başladıklarına değinen Şaka, bölgedeki mevcut geleneksel üretimden çıkılıp alternatif ürünleri yönelmenin gerekliliğini vurguladı. Yıllardır verilmekte olan desteklerle sadece buğday, arpa ve pamuk üretimi yapıldığını ancak alternatif ürünlere geçilerek ülke ve il ekonomisine daha fazla bir katkı sağlanacağını öngördüklerini belirtti.

Tarımsal potansiyelinin yüksek olduğu bölgede alternatif ürün olarak yetiştirilmeye başlanan kinoa bitkisinden beklentiler büyük. Bitkinin ihtiyacı olan iklim koşullarının bölgede mevcut olduğuna değinilen açıklamalarda, gerekli desteğin verilmesi durumunda gelecek yıllarda ekiminin yayınlaştırılarak yeni gelir kapısı olacağı ifade edildi. Artan protein ihtiyacını karşılaması konusunda da diğer tahıl gruplarına kıyasla daha yüksek miktarda protein ve amino asit içerdiği bilinen kinoa bitkisinin sağlık alanında faydaları saymakla bitmiyor.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.