SON DAKİKA

FED'den Merakla Beklenen Faiz Kararı Açıklaması Geldi

>
FED'den Merakla Beklenen Faiz Kararı Açıklaması Geldi
Amerikan Merkez Bankası (FED) bugün tamamlanan toplantısının sonucunda gösterge faizi ve para politikasını değiştirmeme yönünde karar aldığını açıkladı. FED'den gelen açıklama sonrasında piyasalarda ne gibi etkiler yaşandı? Faiz kararı sonra gidilmesi düşünülen bilanço küçülmesi nasıl olacak? Merakla beklenen karardan son gelişmeler...

Fed’in para politikasını belirleyen Federal Açık Piyasa Komitesinin (FOMC) Washington'da gerçekleştirdiği temmuz ayı toplantısından hangi karar çıktı? İki gün süren toplantının ardından ABD Merkez Bankası (Fed) yaptığı açıklamada politika faizini beklendiği gibi sabit tutarken, bilançosunu da küçültmeye gittiğini bildirdi. Merakla beklenen gelişmenin detayları…

Tüm dünyanın merakla beklediği Fed faiz açıklamasının ardından yayınlanan karar metninde 9 FOMC üyesinin, faiz oranını yüzde 1,00-1,25 aralığında tutma kararını oybirliğiyle aldığı belirtildi. Ülkedeki iş gücü piyasasının güçlenmesini sürdürmesine rağmen, enflasyonun gerilediğinin vurgulandığı metinde şu değerlendirmelere yer verildi: “İstihdam artışı yavaşlamasına rağmen ortalamada yılın başından bu yana güçlüydü, işsizlik oranı düştü. Hanehalkı harcamaları son aylarda güçlenirken, ticari sabit yatırımlarda yükselmeye devam etti.” Ayrıca son dönemde gerilediği görülen yıllık genel ve çekirdek enflasyonun yüzde 2 hedefinin altında seyrettiğine değinilen metne göre bilanço normalleştirmenin yakın bir tarihte başlaması öngörüldü.

Açıklamalara göre, piyasaların en çok dikkatini çeken konu ise bilanço küçültme programının zamanlamasına yönelik değişikliğin olması oldu. Analistler, konuya ilişkin değişikliği Fed'in 4,5 trilyon dolarlık bilançosunu eylül ayında küçültmeye başlayabileceği şeklinde değerlendiriyor. Öte yandan açıklamaların ardından gözler piyasalara çevrilirken; doların değer kaybettiği, emtiaların yükseldiği gözlendi. Altının onsu ise faizin sabit tutulması kararının etkisiyle 1.250 dolardan 1.255 dolara çıktı. 

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.