SON DAKİKA

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde Varmı? EYT Son Durum

>
Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlara Müjde Varmı? EYT Son Durum
Torba yasa ile birlikte çıkması beklenen ve tekrar gündeme gelen EYT yasasında son durum ne oldu? Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında henüz bir düzenleme olmasa da konu, aralıklarla Meclis’in gündemine taşınmaya devam ediyor. 2017 yılında EYT hakkında nasıl bir çalışma düşünülüyor? İşte yanıtı.

Uzun süredir gündemden düşmeyen ve emeklileri umutlandıran EYT yasası için son açıklama 2016 yılının son günlerinde Bakan Süleyman Soylu’dan gelmişti. Torba yasa ile birlikte çıkması beklenen ve tekrar konuşulmaya başlanan EYT yasasında son durum ne oldu? 2017 yılı içerisinde düşünülen bir çalışma varmı? Meclis Emeklilikte Yaşa Takılanlarla ilgili nasıl bir düzenleme yapmayı düşünüyor? Merak edilen yanıtları haberimizin içeriğinde bulabilirsiniz.

Emeklilikte yaşa takılanlar hakkında henüz bir düzenleme olmasa da konu Meclis’in gündemine ara ara taşınıyor. 4447 Sayılı Kanun ile emeklilik yaşının kademeli olarak yükselirken, Anayasa Mahkemesi’nin kanunla ilgili hükmü iptal etmesinin ardından 2002 yılında çıkarılan yeni kanunla emeklilikteki kademeli geçişte yeniden düzenleme yapılmıştı. Bu durumda prim gün sayısını ve kanunda öngörülen çalışma yılını dolduranlar 4759 Sayılı Kanun’da belirtilen yaş koşulunu sağlamadıkları için hak kaybı durumu söz konusu oldu. Yine benzer bir durumda yaşı 65'in üzerinde olup prim günü yetmeyenler içinde gerekli düzenlemelerin yapılması beklentiler arasında.

BAKANLARIN UZLAŞMASI BEKLENİYOR

Emeklilikte yaşa takılanlarla ilgili son durumda şayet bakanlar arasında uzlaşma sağlanırsa düzenlemelerin gerçekleşeceği belirtilmişti. Bu da prim gün şartına takılan yüzbinlerce vatandaş için sevindirici bir haber oluyor. Öte yandan TBMM Başkanlığı'na sunulan bir diğer teklife göre 8 Eylül 1999 tarihinden önce sigortalı olanların istisna kabul edilmesi öngörüldü. Buna göre 8 Eylül 1999 tarihinden sonra sigorta başlangıcı olanların kanunun yürürlüğe girmesi ile bu istisna sayesinde emekli olmaları hedefleniyor. 

16 YORUM
 1. eylul

  eyt istiyoruz magduruz

 2. Cirkes

  Sosyal medyadan ayrica. Tv kanallarini. Cagirip konusmak gerek gundemde kalirsa kanun cikar saygilar

 3. sevda GÖK

  inşallah bu yasa bir an önce çıkar

 4. Naim bütün

  Artık çıksın kanun

 5. magdur

  1999 yılından önce işe girenlerin hakkı çok.. 9000 gün bitti ama 8 sene yaşa takıldık .daha çok...oyun içinde kural degişirmi.. kaç yıl maaş yok. haydi artık gerekeni yapın bu millete haketti...

 6. Cüneyt ARVAS EYT mağduru

  Biz kimseden bir şey dilenmiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olarak, onurumuzla yaşamak için sadece HAKKIMIZI istiyoruz.

 7. Fatma

  Bekliyoruz eyt mağduriyetinin giderilmesini

 8. Şenay

  Yasa bizim hakkımızı gasp ediyor..1999 ssk giriş öncesi tüm çalışanların hakkını gasp etti. İstenirse geriye dönükte işler. Geriye dönük bizim emekli olma şartlarımızı değiştirip uzatabildiğine göre mutlaka değiştirilebilir Bir KHK ye bakar.

 9. şenay köse

  Artık kabul edilsin lütfen. 1995 yılı sigorta girişim. Bir fiil çalışarak 20 yılım ve 6861 prim günüm doldu. KPSS94 75,2 puanım ile hiçbir yere almıyorlar. Hizmetli olarak dahi kadroya almıyorlar. O zaman neden bize ümit verip sınava aldınız. Özel sektör istemiyor. 2 çocuğu olan bir anne olarak ne yapacağımı bilmiyorum. Devletimden sadece hakkımı istiyorum. 40 yaşındayım, 52 yaşına kadar nasıl geçineceğim. Emekli maaşı hakkımı istiyorum.. Suriyelilere vb..lere iş hakkı okul/üniversite hakkı var. Onlara yardım parası da var. Bizler sadece hakkımızı istiyoruz. Lütfen sesimi duyurun ilgili makamlara..

 10. Fatma Kara

  Biz millet olarak gerekeni yaptık sıra devletimizde yaşa takılanlar için gerekenin yapılmasını rica ediyorum

 11. Fatma

  Biz millet olarak gerekeni yaptık sıra devletimizde yaşa takılanlar için formül bekliyoruz teşekkürler. Kanun geriye dönük değilde ileriye uygulanır diye biliyorum

 12. Eyt magduruyum

  Eyt magduruyum biz millet olarak gerekeni yaptık sıra devletimizde yaşa geriye dönük değilde ileriye uygulanır daha fazla mağdur etmeyin lütfen verin artık emeklilik hakkımızı.

 13. Suat

  56 yaş gun yok sene 31 benim paramlà emekli olamiyacakmiyim geriye dönük borçlanma çıkartın bakurluya var bize yok.

 14. Murtaza

  Ins cikar yasa da rahat ederiz yasa geriye donuk islemez ciktigi gunden itibaren isler

 15. Seval Uran

  Harika,inşallah kabul edilir

 16. Fatih ATMACA

  Hemde çok iyi olur

Erken Emeklilik Son Durum, EYT İçin Müjdeli Haber Ne Zaman Geliyor? Yerel

Erken Emeklilik Son Durum, EYT İçin Müjdeli Haber Ne Zaman Geliyor?

Erken Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) bulunduğumuz yılın Ocak ayını geride bırakıp, Şubat ayını da geçerken, EYT konusu çerçevesinde bir çalışmanın yapılması beklentisi içerisindedirler. Erken emeklilikte yaşa takılanların tüm dikkatleri Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı aracılığıyla yapılacak olan açıklamaya kitlenmiş durumda. Yapılacak olan açıklama neticesinde EYT'nin son durumu ne olacak? Detaylar Haberimizde...

 • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.