SON DAKİKA

Emeklilere İntibak Zammında Son Durum!

>
Emeklilere İntibak Zammında Son Durum!
Onaylandığı takdirde emekli maaşlarına zam olarak yansıyacak intibak yasasında son durum ne oldu? Prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen maaşları farklı olan emekliler arasındaki dengeyi sağlayacak olan intibak zammından son gelişmeler...

Binlerce emeklinin merakla beklediği konulardan biriside 2017 yılında Emekli maaşlarına intibak zammı yapılacak mı? 2016 yılının son günlerinde hükümetin yeşil ışık yakan konuşmaları üzerine emeklilerde ümitlenmişti. Peki çok soru sorulan ve merak edilen intibak zammının ne anlama gelmekte? Bilmeyenler için intibak’ın açıklaması ve önemli gelişmelerden detaylar.

Emekli maaşlarına yapılacak her türlü düzenlemeyi yakından takip eden emeklilerin gözü kulağı intibak zamlarında. Emekli maaş zammı içerisinde sunulan bu zam emeklilerin maaşlarına nasıl etki edecek? İntibak yasası hakkındaki son gelişmeler.

Emeklilerin maaşlarını etkileyen intibak zammı, prim kazancı ve prim ödeme gün sayısı aynı olmasına rağmen maaşları farklı olan emekliler arasındaki dengeyi kurmak için uygulanıyor. Sigortalı olarak çalışmışların emekli aylıkları, ilgili dönemdeki kanun hükümleri esas alınarak karma sistemle hesaplanıyor. Bu sebeple de prim kazancı ve prim ödeme gün sayıları aynı olan kişiler, farklı tarihlerde emekli olmaları durumunda aynı emekli maaşını alamıyorlar. İşte bu eşitsizliğin düzeltilmesi amacıyla güncelleme kat sayısı ile aylık bağlama oranlarında eşitliği sağlamak için intibak uygulanıyor.

Türkiye Emekliler Derneği’nin bu konuda açmış olduğu dava 2016 yılının Kasım ayında görülmüştü. 2000 yılı ve sonrasında emekli olan binlerce kişiye umut olan dava sonucundan beklenen karar çıkmadı. Büyük bir merakla beklenen ve kesinleştiğinde emekli maaşlarına 50  ile 335 TL arasında zam getirmesi beklenen intibak zammı davasında mahkeme ret kararı verdi. Konuya ilişkin hukuksal sürecin dernek tarafından devam ettirildiği söyleniyor.

11 YORUM
 1. dursun çakır

  inşallah anayasa mahkemesi intibakla kararıni verir bu ay içinde

 2. Bekir òksùz

  Yilbasina kalmadan cikar insallah Esit.aylik Olsun yeter

 3. Tansel erbeden

  Ya bu emekliler orgutlensinler ankaraya yurusunler

 4. Sami

  Bin TL vekilin yömiyesi değil reis el atsın dengesizlik ortadan kalksın emekli biraz gülsün

 5. Sami

  Emekli maaşları düzelsin dengesiz lik çok üçbin altı yüz ile beşbin arasında fark çok

 6. Emilah Rıyaç

  Yazıklar olsun. Zehirle zıkkım olsun. Hakkımızı yiyenlere. Boşuna çalışmışız.

 7. Emekli

  Nekadar zor bunu çıkarmak kendilerine hemen kanunlasir. Musteahaktir emeklilere.

 8. Mustafa Altınkaya

  Slm bende oldum 7300 günden 945 tl harca harca bitmez yazıklar olsun be..

 9. Ayhan kösem

  İntibank diye diye kandırıyolar biz emeklileri yazık

 10. Ayhan kösem

  Emekliye intibak hayal kırıklığı oldu

 11. Ali KARA

  Ben bir ay önce ssk lı olarak 5800 günden emekli oldum.Emeklilere 900 TL'yi yeterli görenler cennet hayali kurmasınlar. Zira,900 TL ve benzer miktarda maaş alan her insanın yöneticilerin aldıkları o yüksek maaşlarda hakkı vardır.Ruzi mahşerde bunun kaçarı, göçeri olmayacak.Bir de kalkıp kişi başı gelir 10 000 dolar oldu diyorlar.Yuhh.

Emeklilere 355 TL İntibak Zammı! SSK ve Bağkur Emeklileri 2018'de Ne Kadar Maaş Alacak? Gün İçinden

Emeklilere 355 TL İntibak Zammı! SSK ve Bağkur Emeklileri 2018'de Ne Kadar Maaş Alacak?

2000 yılından önce emekli olan milyonlarca emekli Anayasa Mahkemesinin vereceği kararı bekliyor. Mahkeme kararına göre emekliler haklı çıkarsa 355 liralık zammında önü açılmış olacak. Maaşları yanlış hesaplananlar için toplu ödeme imkanı doğuracak olan ve herkesi ilgilendiren kararla ilgili tek tek dava açılması da gerekmiyor. İşte haberin ayrıntıları...

Emeklilere Son Dakika Zam Haberi! 13 Haziran 2017 Kim Ne Kadar Fark Alacak? EKONOMİ

Emeklilere Son Dakika Zam Haberi! 13 Haziran 2017 Kim Ne Kadar Fark Alacak?

SSK, Bağ-Kur ve memur emeklilerini ilgilendiren zam haberleriyle ilgili enflasyon oranları netleşmeye başlamış durumda. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK), önceki gün ilk 5 aylık enflasyon verisini açıklamasının ardından milyonlarca vatandaşın gözü Temmuz ayı maaşlarına yansıyacak olan farklara çevrildi. Hangi emekli ne kadar fark alabilecek? Yanıtları haberimizde.

 • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.