SON DAKİKA

Emekliler Müjde! Ömür Boyu İki Maaş Alabilecekler

>
Emekliler Müjde! Ömür Boyu İki Maaş Alabilecekler
Bireysel emeklilik fonunda birikim yapanlar kazandı. Bireysel Emeklilik Sistemi'nden emekli olanlar birikimlerini gelir sigortasına aktardıkları takdirde ömür boyu maaşa bağlanacaklar.

Hazine Müsteşarlığı, geçen hafta bir yönetmelik yayınlayarak, özellikle bireysel emeklilik sisteminden emekli olanların toplu para yerine ömür boyu maaş almasının mümkün olabileceğini duyurdu. Hazine'nin duyurduğu Yıllık Gelir Sigortaları Yönetmeliği altı ay sonra yürürlüğe girmeye hazırlanıyor. Yapılan planlamada emeklilik ve hayat şirketleri yıllık gelir sigortası düzenleyecek. Bireysel emeklilik sisteminden emekli olanlar, birikimlerinin tamamını ya da bir kısmını gelir sigortasına aktararak maaş alabilecek. Sadece bireysel emeklilik katılımcıları değil toplu birikimi olanlar da gelir sigortası yaptırabileceği gibi belli süreler içinde ödenecek katkılarla da yıllık gelir sigortası poliçesi alınabilecek.

İsterseniz Hemen İsterseniz 5 Yıl Sonra

Yayınlanan yönetmelikte, sigorta şirketlerinin düzenleyecekleri yıllık gelir sigortası ürünlerini iki gruba görmek mümkün. Bunlardan biri, 56 yaş ve üzeri kişilere sunulacak sigorta ürünleri. Bu ürünler, TL cinsinden olacak ve ömür boyu maaş ödenecek. Ödemeler hemen başlayabileceği gibi en fazla 5 yıl erteleyebilme imkanı da var. Yıllık gelir sigortası sözleşmesine göre belirlenen emeklilik maaşı aylık, üç aylık, altı aylık veya yıllık olarak emeklilere ödenecek.
 

Maaşı Alma Şartları
-    Bireysel emeklilik sisteminden emekliliğe hak kazananlar ya da toplu birikimi olanlar yıllık gelir sigortası yaptıracak.
-     Birikimlerin tamamı ya da bir kısmı sigorta şirketine aktarılabileceği gibi belli katkı ödeyerek de sigorta yaptırılacak.
-    Sigorta şirketi, gelir sigortası kapsamında kişilere ömür boyu maaş ya da belirli sürelerde maaş bağlayacak.
-     Emeklilik maaşı aylık, üç aylık, altı aylık ve yıllık olarak ödenecek.
-    Sigorta şirketi ödemeleri her yıl enflasyon oranında artıracak.
-    Gelir sigortası ürünleri 56 yaş üstü ve 56 yaş altı kişilere göre düzenlenecek. 

2015'in Eylül ayında başlayacak gelir sigortaları için önceden sigorta şirketleri Hazine'ye başvuracak ve Hazine, yapacağı değerlendirme sonucu altyapısı yeterli şirketlere sigorta sözleşmesi yapma yetkisi verecek.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.