SON DAKİKA

Emekli maaşınızı arttırabilmek sizin elinizde!

>
Emekli maaşınızı arttırabilmek sizin elinizde!
Emekliler için maaşını yükseltmek sandığı kadar zor değil. Bir çok yöntem sayesinde emekli maaşlarını yükseltmek büyük fayda sağlamaya devam ediyor.

Bir çok emekli ekonomik sorunlarla boğuşmaya devam ediyor. Kısa süre içinde yapılan zamlarla birlikte bir çok kişi de rahat etmek istiyor. Enflasyon oranlarının artması ile birlikte, yapılan zamlar istendiği gibi maaşlara yansıtılamasa da çoğu emekli tekrar çalışmak zorunda kalıyor.

Emekli maaşlarının yeterli gelmemesinden dolayı yeni yönergeler de gün yüzüne çıkmaya başladı. SGK'dan emekli olan ve emekli olmadan önce çalışırken çeşitli kurallara dikkat edenler, kısa bir süre içinde emekli maaşlarını da yükseltebiliyor. Emekli olduktan sonra emekli maaşlarının yükseltilebilmesi için çeşitli yönergelere de dikkat edilmesi gerekiyor. 

İşte emekli maaşını arttırmanın yolları:

1- Emekli maaşını arttırmak için son 1-2 yıl boyunca emekliliğinizi hesaplamamanız gerekiyor. Son 10 yıldan itibaren emekliliğinizi hesaplamaya başlamalısınız. Bu sayede prim gününü tam net olarak hesaplamış olabilirsiniz.

2- Farklı yerlerden sigortalı olmak size avantaj sağlar. İki farklı yerlerden sigortalı olmak maaşınızın daha yüksek olmasını sağlar.

3- Emekli maaşınızı artırmak için 'çok çalışmak' yerine nasıl çalıştığınıza dikkat edin. Eğer prim gününüz dolmuş ve yaşı bekliyorsanız, kazancınız yüksek görünsün

4- SSK'lı yada Bağkur'lu olanların kazancı tavan fiyattan bildirilirse her ay için ileride alınacak emekli aylığı yaklaşık 20-30 lira artar. 3.5 yılda tavandan kazanç bildirenlerin maaşında 800 lira ile bin lira arasında artış meydana gelir.

5- 3 bin liranın üzerinde brüt maaş ile çalıştıysanız ve bunu da SGK'ya ispat edebilirseniz, her yıl 80 lira artış almanız da mümkün kılınıyor. 

6- Bağkur yerine SSK'dan emekli olmak için çaba gösterin. Genel olarak SSK'dan emekli olan bir çok kişi daha yüksek emekli ücretleri alabiliyor.

7- Emekli maaşı hesaplanırken, kişinin aldığı primler de dikkat çekiyor. Yani giyecek, yiyecek ya da yakıt gibi primleri şirketlerinizden alıyorsanız, emekli maaşınıza bu ücretler olumlu bir şekilde yansıyor.

8- Emekli olurken, 'Tahsis Formu'nda bulunan bakmakla yükümlü olduğunuz kişilere, hane içinde ne kadar kişi ile birlikte yaşıyorsanız yazın. Bu durum maaşınız hesaplanırken aylık bağlama oranını arttırıyor.

IŞİD'ten Gaziantep'e roketli saldırı!

 

AÖF final sınav yerleri açıklandı mı? 2016 AÖF bahar final sınav giriş yeri sorgulama

 

 

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.