SON DAKİKA

Ehliyetler İçin Son Tarih 29 Mayıs

>
Ehliyetler İçin Son Tarih  29 Mayıs
29 Mayıs 2013’ten önce alınan ehliyet sertifikaların ehliyete dönüştürülmesi için son tarih 29 Mayıs olarak belirlendi.

Sürücü Kursu Yönetmenliğinden uyarı geldi. 29 Mayıs 2013 tarihi öncesinde alınan ehliyet sertifikaların 29 Mayısa kadar ehliyete dönüştürülmesi gerekiyor. Aksi takdirde ehliyet sertifikaları iptal edilecek.


Türkiye Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Konfederasyonu (TUSEKON) Genel Başkanında açıklama geldi. 2012 tarihinde  3 bin 500 sürücü kursunun bulunduğunu ve 40 bin eğitimciyle sürücü yetiştirdiklerini belirtti.


Sürücü kursuna gidip gerekli sınavlarda başarılı olan sürücü adaylarına verilen sertifikaların süresi 2 yıldı.Bu süre 29 Mayısta son buluyor. TUSEKON Başkanı “Türkiye'de 3 bin 500 sürücü kursu var. Her sürücü kursumuzda ortalama 150 sertifikanın beklediği varsayılırsa bu sayı 525 bin kişi demektir. 29 Mayıs 2013'ten önce alınmış sürücü sertifikalarının 29 Mayıs'a kadar sürücü belgesine dönüştürülmesi gerekiyor” açıklamalarında bulundu.


Sürücü adaylarının ehliyet alma işlemlerini son güne bırakmamaları konusunda uyarı geldi. Son günde bir yığılma olacağından adaylar ehliyetlerini alamayabilir o yüzden erkenden adayların ehliyetlerini alması gerekiyor.


Sertifikalarını ehliyete dönüştürmeyen adayların sertifikaları iptal ediliyor. TUSEKON Başkanı bu konuda “Yönetmelikte, 'Sürücü sertifikasının sürücü belgesine dönüştürülmesi süresi en çok iki yıldır. Süresi içerisinde sınıfına uygun sürücü belgesi ile değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer. Sertifikalar sürücü belgesiyle değiştirilmedikçe karayolunda araç kullanma yetkisi vermez' denilmektedir. Geçici 2'nci maddede ise 'Bu yönetmeliğin yayımı tarihinden önce, düzenlenmiş olan sürücü sertifikaları bu yönetmeliğin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıl içerisinde sürücü belgesine dönüştürülür. Süresi içerisinde sınıfına uyan sürücü belgesiyle değiştirilmeyen sertifikaların geçerliliği sona erer” dedi.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.