SON DAKİKA

Diyarbakır'da HIV Virüsü Taşıyan Kadının Doğumuna Doktorlar Girmek İstemedi!

>
Diyarbakır'da HIV Virüsü Taşıyan Kadının Doğumuna Doktorlar Girmek İstemedi!
Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Doğum Kliniği'nde yaşanan skandal sonrası soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Uzun süredir hastanenin takip ettiği HIV virüslü bir hastanın, aniden rahatsızlanması üzerine yakınları tarafından hastaneye getirildi. Önce kliniğe kabul edilmek istenmeyen hastayla ilgili başhekimliğin devreye girmesi ile hastanın yatışı yapıldı. İşte detaylar...

Aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan HIV virüsü taşıyıcısı hamile kadının sezaryen ameliyatına görevli doktor ve asistanlar girmek istemedi. Bu arada ameliyata giren bir kadın asistanın da eline, HIV'li hastalara cerrahi müdahale esnasında kullanılması gereken 150 TL'lik bariyerli eldiveni taktığının söylenmesine rağmen iğne battığı öğrenildi. Olayların eksik olmadığı hastane de başka hastaneden getirilen eldivenlerinde bariyerli olmadığı iddiaları ortaya atıldı. HIV virüsü kapma ihtimaline karşı gözetime alınan 2 aylık asistanın ise ilaç tedavisi uygulanarak izne çıkarıldığı açıklandı. 

Diyarbakır’da 6 yıldır doktorların kontrolü altında bulunan HIV virüslü kadın, doğum sancılarının artması üzerine hastaneye götürüldü ancak Kadın Doğum Kliniği’ne sevk edilen kadının kliniğe kabul edilmemesi üzerine de olaylar patlak verdi. Başhekimin devreye girmesi ile yatışı yapılan hasta, doğum sancılarının artması üzerine sezaryenle doğum için ameliyathaneye alındı. Ancak erkek doktorların ameliyata girmek istememesi üzerine bir kadın doktor ve 2 kadın asistan ameliyata girdi.  Ameliyat için hazırlıkların devam ettiği esnada HIV gibi antiviral hastalıkların bulaşmasını engelleyen bariyerli eldivenin hastane de bulunmaması üzerine hastane yönetimi harekete geçti.

Hastanenin depo görevlisine ulaşılmasının ardından bariyerli eldivenin ameliyathaneye teslim edilmesiyle HIV’li kadının ameliyatına başlandı. Ameliyata giren bir asistanın eline iğne batması ve virüs bulaşmış olabilir şüpheleri eldivenin bariyerli olmadığı iddialarına neden oldu. Olayın ardından Kadın Doğum Kliniği’nde görevli asistanların da rapor alarak işe gelmemesi üzerine hastane yönetimi bariyerli eldivenlerinin bulunmadığını doğruladı. HIV’li kadının yaşadığı olayla ilgili sorumluları hakkında soruşturmanın devam ettiği biliniyor.

Haberin Etiketleri :
Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi Son Dakika

Afrin Harekatı'nda 45. gün! TSK, iki köyü daha teröristlerden temizledi

Afrin Harekatı'nda bugün 45. güne girildi. TSK'nın Zeytin Dalı Harekatı'nda şu ana kadar 2795 teröristin etkisiz hale getirildiği açıklandı. Afrin'de son duruma ilişkin haberler gelmeye devam ediyor. Terör hedeflerinin ÇNRA'larla vurulması ve Raco'daki çatışma anına ilişkin görüntüler ortaya çıktı. Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar, vatandaşlara Afrin Harekatı'na desteklerinden dolayı teşekkür konuşması yaptı. Son dakika haberine göre, TSK, Afrin'in iki köyünü daha teröristlerden temizledi

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.