SON DAKİKA

Denetimli serbestlik yasasından kimler yararlanabilir? Denetimli serbestlik yasasında durum ne?

>
Denetimli serbestlik yasasından kimler yararlanabilir? Denetimli serbestlik yasasında durum ne?
Bir çok kişi tarafından büyük bir kurtarıcı olarak görülen denetimli serbestlik yasasında son durum gelişmeleri neler?. İşte merak edilenler:

Tüm Türkiye genelinde hapishanelerde yatan ve dışarı çıkmak isteyenler için kurtarıcı olan denetimli serbestlik yasası, herkese rahat bir nefes aldırmaya devam ediyor. Uzun zamandır büyük sorunlarla karşı karşıya kalan ve hapishane koşullarına uyum sağlayamayan bir çok mahkum için kurtarıcı olan denetimli serbestlik yasası sayesinde gerekli adımların atılmasını sağlıyor.

Denetimli serbestlik yasası sayesinde bir çok kişi, gerekli cezasını dışarıda çekebiliyor. Genel olarak denetimli serbestlik yasasında cezası onaylanan mahkumlar, belli bir süre hapishane içerisinde kaldıktan sonra denetimli serbestlik yasasından yararlanmak için dilekçe veriyor. Bu dilekçelerle birlikte bir çok kişi de rahat edebiliyor. Denetimli serbestlik yasasından yararlanmasına olanak sağlanan mahkumların, dışarıda kamu yararına çalışmalarına yol veriliyor. Kamu yararına çalışan mahkumların aynı zamanda elektronik kelepçe ile de kontrol edilmesine olanak sağlanıyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK YASASINDAN KİMLER YARARLANIR?

Uzun zamandır büyük bir merakla beklenen denetimli serbestlik yasası, Avrupa Birliği uyum sürecinde ortaya çıktı. Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde ortaya çıkan denetimli serbestlik yasasında, mahkumlar cezası onaylandıktan sonra dışarı çıkabiliyor. Yani 3 yıl ceza alan ve ardından da 1 yıl hapiste yattıktan sonra mahkumların denetimli serbestlik yasasına başvuruda bulunmasına olanak sağlanıyor.

Denetimli serbestlik yasasından yararlanan kişilerin müebbet hapis ya da ağırlaştırılnış müebbet almaması amaçlanıyor. Bu durumla birlikte kısa süre içinde bu kişilerin denetimli serbestlikten yararlanmasına olanak sağlanıyor. Denetimli serbestlikten yararlanan kişilerin, dışarıda genel olarak ceza işlememesi gerekiyor. Dışarıda denetimli serbestlik için gerekli şartları sağlayamayan mahkumların, denetim süresi bozuluyor ve ardından da yeniden hapishaneye atılması amaçlanıyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK YASASINDA NE CEZA VERİLİYOR?

Denetimli serbestlik yasasından yararlanan mahkumların, dışarı çıktıktan sonra çeşitli işlerde çalışması istenebiliyor. Kamu yararına çalışması istenen mahkumların genel olarak cami temizleme, okul boyama, çiçek - ağaç dikiminin yapılması için gerekli ortamların sağlanması amaçlanıyor.

Aynı zamanda dışarıda kamu yararına çalışmak istemeyen mahkumlar, elektrikli kelepçe ile birlikte çeşitli şekillerde kontrol edilebiliyor. Denetimli serbestlik yasası ile cezasını dolduran mahkumların, daha sonra herhangi bir sıkıntı yaşamaksızın beraat etmesine olanak sağlanmış oluyor.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.