SON DAKİKA

Denetimli serbestlik yasası değiştirildi mi? Denetimli serbestlik yasası nedir?

>
Denetimli serbestlik yasası değiştirildi mi? Denetimli serbestlik yasası nedir?
Bir çok mahkum için umut olmaya devam eden denetimli serbestlik yasası nedir?, denetimli serbestlik yasasından kimler yararlanabilir?. Detaylar haberimizde...

Bir çok mahkum için umut olmaya devam eden denetimli serbestlik yasasında son durum gelişmeleri heyecanlandırmaya devam ediyor. Genel olarak hapishane koşullarının ağır olması daha büyük sorunları da beraberinde getirmeye devam ediyor. Ağır hapishane koşullarına dayanamayan bir çok kişi, daha büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalıyor. 

Avrupa Birliği uyum sürecinde ortaya çıkarılan denetimli serbestlik yasası sayesinde bir çok kişi rahat bir şekilde ailesine kavuşmuştu. Bu süreç sayesinde rahat nefes alan bir çok kişi, aileleriyle yeniden bir araya geldi ve aynı zamanda ekonomik sorunlarını da tamamen ortadan kaldırdı. Bu süreç sayesinde rahat nefes alan bir çok mahkum, denetimli serbestlik yasasından da yararlanmaya başladı.

DENETİMLİ SERBESTLİK YASASI NEDİR?

Denetimli serbestlik yasasında genel olarak mahkumların yararlanabilmesi için gerekli koşulları da sağlaması gerekiyor. Gerekli koşulları sağlayan mahkumlar, denetimli serbestlik yasasından yararlanbiliyor. Mahkumların denetimli serbestlik yasasından yararlanması için cezalarının onaylanması gerekiyor. Yani mahkemesi biten ve konu ile alakalı olarak hakim karşısına hiç bir şekilde çıkmaması gerek.

Denetimli serbestlik yasasından yararlanması için mahkumların bir süre hapishanede kalması gerek. Mahkumların denetimli serbestlik yasasından yararlanabilmelerine olanak sağlayan dilekçelerini vermeleri için ne kadar hapiste kaldıkları önem arz ediyor. Genel olarak cezalarının 3'te 1'ini yatacak olan mahkumların denetimli serbestlik için dilekçe vermelerine olanak sağlanıyor. Denetimli serbestlik yasasından yararlanmak isteyen mahkumlar dilekçe verdikten sonra psikolojik olarak durumları da inceleniyor. Söz konusu mahkumların dışarıya uyum sağlayıp sağlayamayacakları ve hapishanedeki yaşamının genel olarak incelenmesi gerekiyor.

Psikolojik durumu uygun olmayan mahkumların dışarı çıkmasına izin verilmiyor. Bu durum nedeniyle de her mahkum bu durumdan faydalanamıyor.

DENETİMLİ SERBESTLİK YASASINDA SON DURUM NE?

Bir çok mahkumun yakından ilgilendiği bir durum olan denetimli serbestlik yasasından yararlanmak için mahkumların başvurularının ardından bir süre beklemesi gerekiyor. Yeni denetimli serbestlik yasasına göre mahkumlar, dışarıda çeşitli kamu işlerinde çalışabiliyor. Mahkumların dışarıda okul boyama, cami temizleme gibi alanlarda yardımcı olması onların sosyal hayata daha kolay adapte olmasına olanak sağlıyor. Aynı zamanda mahkumların elektronik bileklikle de kontrol altına alınması büyük sorunların da sıkıntı yaratmamasına neden oluyor.

1 YORUM
  1. Emel korgan

    Benim eşim 24 yíl aldí.7 yíl oldu yararlanírmí acaba

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Anasayfa haberleri harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.